20 Haziran 2024 Perşembe

Ankara'da binlerce kadın 13. gece yürüyüşünde bir araya geldi

Bu yıl 13'üncüsü düzenlenen gece yürüyüşünde bir araya gelen binlerce kadın rengarenk pankart ve dövizleriyle yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş sonunda kadınlar adına açıklamayı okuyan Hatice Göz, kadınların yıllar içinde verdikleri mücadeleyi anlatarak, "Bizler her yerdeydik. Sokaklarda erkek adaleti değil gerçek adaleti savunduk" dedi.
Ankara'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde 13. gece yürüyüşü Ankara Feminist Kolektif ve Feminist İletişim'den kadınların çağrısıyla Sakarya Caddesi'nde gerçekleşti.
 
"Feminist mücadelede varız haklarımızda ısrarcıyız" pankartı arkasına binlerce kadın rengarenk pankart ve afişlerle Sakarya Caddesi'nin başından sonuna kadar yürüdü. Kadınlar, "Yaşasın kadın dayanışması", "Jin jine kulilk bave te ye", "Yaktığınız cadıların torunlarıyız", "Kadın kadını savunur kadın kadını dinler", "Tabuları yıkarım bulaşıklara karışmam", "Hamile ve loğusa tutsaklara özgürlük", "OHAL mağduru kadınlara adalet", "Özgecan'ım Şule'yim kadınım buradayım", "Jin jiyan azadi", "İdeoloji değil bedenimde yaşıyorum" ve "Kahramana ihtiyacın yok kahraman sensin" yazılı dövizleri taşıdı. Kadınlar yürüyüş boyunca "Jin jiyan azadi", "Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa" ve "Kadın yaşam özgürlük" sloganları attı.
 
Yürüyüşün ardından ortak basın açıklaması okundu. Açıklamayı kadınlar adına Kampüs Cadıları üyesi Hatice Göz okudu. 1987'de bağır herkes duysun diyerek erkek şiddetine karşı sokaklara çıktıklarını hatırlatan Göz, "1989'da mor iğnelerimizi tacizcilere batırdık. 90'ların 8 Martlarında kadınların mücadelesi bir güne sığmaz diye sesimizi yükselttik ve tarih yazmaya devam ettik 2000'lerde görünmeyen emek mücadelesini verdik ve sokaklarda erkek adaleti değil gerçek adaleti savunduk. Bizler her yerdeydik" dedi.
 
Bu yıl dünyanın dört bir yanında kadınların feminist grevlerle hayatı örgütlediğini ve "Biz durursak dünya durur" sloganıyla İspanya'da,  Şili'de kadınların seslerini birbirlerine eklediklerini ifade eden Göz, şunları söyledi:
"Bizler hayatı isteyen dönüştüren üreten kadınlarız. Bu hayat bizim birlikte yürüyoruz yürüyeceğiz. Biz özgürlüklerimiz gasp edilirken direnmekten ve barışta ısrar etmekte asla vazgeçmeyen kadınlarız.  Kürt kadınları her dönem daha da zorlaşan mücadele alanlarında direnişe devam ederken hep birazdan yılmadan ısrarla 'Jin jiyan azadi' demeye devam edeceğiz. Biz hayatın her alanında varız tahakkümün her türlüsüne karşıyız mesleğini konumunu yaşına gücünü kullanarak tacizde tecavüzde bulunan erkekleri yani patriyarkanın bütün yüzlerini biliyoruz. Hangi kılığa girerse girsin tanıyoruz bunun üstünü örtünmesine izin vermeyeceğiz ve kadının beyanı esastır ilkesinin sonuna kadar arkasında durup her seferinde sessizliği bozacağız."
 
'ERKEK EGEMEN SİSTEME VE HİÇBİR DEVLETE TESLİM OLMADIK'
 
Kadın cinayetlerine dur diyeceklerini ve bu cinayetlerin politik olduğunu söylemeye devam edeceklerini vurgulayan Göz, cinsiyetçiliğe, militarizme, savaşa, sömürüye, erkek egemenliğe homofobiye, bifobiye, transfobiye devlet şiddetine, erkek şiddetine, tacize, tecavüze ve kadın cinayetlerine hep birlikte "hayır" diyeceklerini vurguladı. Göz, "Biz erkek tarihin en başından bugüne kadar yakmakla bitiremedikleri cadıların torunlarıyız. Erkek egemen sisteme ve hiçbir devlete teslim olmadık. Durmadı durmayacak özgürlük mücadelemiz" ifadelerini kullandı.