20 Haziran 2024 Perşembe

Köln'de Kobanê tutsaklarıyla dayanışma eylemi

Kobanê davasında verilen cezaların protesto edildiği Köln'deki eylemde tutsaklarla dayanışmayı ve mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıldı. 

Almanya'nın Köln kentinde, 16 Nisan'da görülen Kobanê davasında verilen cezalar protesto edildi.  Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB) ve Tutsakların Sesi Platformu (TSP) çağrısıyla Mülheim/Weinerplatz meydanında düzenlenen eyleme yüzlerce kişi katıldı.

TEMEL: YOLDAŞLARIMIZI ZİNDANLARDAN SÖKÜP ALACAĞIZ
Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ın fotoğraflarının taşındığı eylemde ilk olarak AVEG-KON'a bağlı Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) Eşbaşkanı İsminaz Temel söz aldı. Temel, "Kobanê davasında çıkan karar öncelikli olarak kadın iradesine vurulmak istenen bir darbedir. Kadın iradesiyle inşa edilen, Rojava kadın devrimini boğamayan faşist iktidar, yoldaşlarımızı ceza vererek öç almak istedi. Bu kararla aynı zamanda Kobanê'nin IŞİD çetelerinden temizlenmesi ve savunulması için Türkiye ve dünya halklarının ortaya koyduğu dayanışmayı boğmak istedi. Bu dava da Gezi davası gibi politik bir davadır. Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve diğer yoldaşlara daha çok ceza vermek istediler ama mücadelemiz bunu engelledi. Şimdi bize düşen bugüne kadar ortaya koyduğumuz mücadeleyi ikiye katlamak, yükselttiğimiz sesi daha da yükseltmektir. Mücadelemizle, kadınların, halkların mücadelesi ile yoldaşlarımızı zindanlardan söküp alacağız"  dedi.

TSP: DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ
TSP adına yapılan konuşmada ise şunlar kaydedildi: "Bizler Mahir Çayanların, Deniz Gezmişlerin, İbrahim Kaypakkayaların, Mazlum Doğanın, Hasan Ocak'ın yoldaşlarıyız. Ağır bedeller ödeyerek bugünlere geldik. 2001 beri AKP Faşist diktatörlüğü binlerce insanımızı Kürdistan'da esir aldı, Rojava'da IŞİD ile katletti. İşte Suruç, işte Amed, Mersin, Ankara Gar katliamları, suikastlar, Gare ve Zap'ta kimyasal silahlarla savaş suçu işledi. Biz IŞİD ile işbirliği yapan faşist Türk sömürgeciliğini, Uluslararası emperyalist güçleri tanıyoruz. 'Kobanê düştü düşecek' diyenler yenildi. İşte bu Kumpas davasını her gün sokaklarda, şehirlerde, her yerde protesto etmeye devam edeceğiz. Tüm politik tutsaklara özgürlük istiyoruz. Bütün halkımızı, dostlarımızı, tutsaklarımızın özgürlüğü için mücadeleye, dayanışmaya çağırıyoruz. Bugün hepimiz Figen Yüksekdağız, Selahattin Demirtaşız, Emine Aynayız, Alp Altınörsüz, Pervin Oduncu'yuz, Bülent Parmaksızız, Dilek Yağlıyız, Ahmet Türküz."

YÜKSEKDAĞ: DİRENE DİRENE VAR OLDUK
Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın mektubunu okudu. Mektupta şu ifadeler yer aldı: "Kimsenin yüzü düşmesin, yüreği kararmasın. Bugüne kadar yıkamadılar, diz çöktüremediler. Ağır bedellerle, cefalarla beslenen yolumuzdan döndüremediler. Bundan sonra da başaramayacaklar. Direne direne var olduk. Direne direne kazanacağız. Selam ve sevgilerle."

Yüksekdağ'ın mektubu, "Jin, jiyan, azadi" sloganlarıyla yanıtlandı. 

Eylem, Cumartesi Anneleri'nin 1000. haftası dolayısıyla düzenlenecek eylemlere katılım çağrısıyla sona erdi.