19 Haziran 2024 Çarşamba

Duisburg'da 9. Ivana Hoffmann Festivali coşkuyla gerçekleştirildi

Rojava'da ölümsüzleşen Ivana Hoffmann anısına her yıl düzenlenen festivalin 9'uncusu coşkuyla gerçekleşti. Enternasyonalizmin öne çıktığı festivalde Hoffmann'ın mücadelesinin yükseltilmesi vurgusu yapılırken, devrimci tutsakları sahiplenmeye çağrıldı. 

Almanya'nın Duisburg kentinde 9. Ivana Hoffmann Festivali gerçekleştirildi. Bu yıl "Jin, jiyan, azadî, yaşasın enternasyonal kadınların birliği" şiarıyla gerçekleşen festivale enternasyonalizm coşkusu hakimdi.

Duisburg'da gelenekselleşen festivalde her sene olduğu gibi bu yıl da program kapsamında Ivana Hoffmann'ın mezarı ziyaret edildi, çiçeklerle donatıldı. Mezar başında yapılan anmada, Hoffmann'ın mücadelesinin süreceği kaydedildi, anma Ivana'nın sevdiği ezgilerin seslendirilmesiyle sonlandı. 

Duisburg kent merkezinde bulunan Kant Park'ta buluşan çok sayıda kişi festival alanına sloganlarla yürüdü. Mitingde SKB ve Şehit Asya Yüksel Kadın Meclisi adına konuşmalar yapıldı. Yürüyüşte Ivana Hoffmann, Rojava şehitleri, Suruç'ta ölümsüzleşenlerin fotoğrafları taşındı.

Sık sık "Duisburg'dan Rojava'ya direnişin adı Ivana Hoffmann", "Jin, jiyan, azadî" ve "Şehîd namirin" sloganları atıldı.

Festivalde Young Struggle, Zora, Pride Rebellion, AGİF, Tutsakların Sesi Platformu, Partizan, Heyva Sor, Komünist İnşa (KA), MLPD örgütleri stant açtı. Ivana Hoffmann için de bir  stant ve sanat sergisi açıldı.

YS: KADIN VE LGBTİ+ DÜŞMANI DİLİ HER YERDE DURDURALIM
Yüzlerce kişinin yer aldığı festivalde coşku bir an dinmedi. Young Struggle adına yapılan konuşmada, festivalin sloganına vurgu yapılarak, bunun sosyalist gençler için "Kadınların kurtuluş mücadelesi bugün bizim için neyi ifade ediyor" sorusunu gündeme getirdiğini ve bu soruya şu cevabı verdikleri belirtildi: "Bizim için bunun anlamı gündelik hayatlarımızdan başlamak olmalı. Toplumsal cinsiyete özgü şiddet deneyimleri hakkında konuştuğumuzda birbirimize inanmalıyız. Genç kadınlar olarak dedikodulara meydan vermemek. Kadın düşmanı ve LGBTİ+ düşmanı dili her yerde, okullarda, üniversitelerde, evde durdurmak. Toplumsal cinsiyetlerin eşit kabul edildiği bir dünya için örnek olalım sevgili dostlar! Jin, jiyan, azadî" denildi.

MLKP/KKÖ: IVANA GİBİ ÖRGÜTLÜ MÜCADELEYLE FAŞİZM YIKILABİLİR
MLKP/KKÖ adına yapılan konuşmada, ölümsüzleri anmanın, onların açtığı yoldan yürümek demek olduğu, Rojava devrimini Ivana gibi savunmanın bugün de güncel görev olduğu vurgulandı. Rojava'nın Til Temir kentinde 7 Mart 2015 tarihinde şehit düşen Ivana Hoffmann'ın (Avaşîn Tekoşîn Güneş) Duisburg'da büyüdüğü ve mücadeleye katıldığı belirtilerek, onlarca gencin Ivana'ın izlediği yolu izlediği, bugün faşist saray rejiminin Kürdistan'ın her alanını bombaladığı, Güneyde ve Rojava'da işgalci saldırılarını sürdürdüğü, Türkiye'de kadınlara, işçi sınıfına, devrimcilere ve komünistlere saldırısını sürdürdüğünü, ancak faşizme karşı mücadelenin de sürdüğü vurgulandı. Ivana gibi örgütlü mücadeleye katılarak faşizmin yıkılabileceği vurgulandı.

TSP: ONUN TARİHE BIRAKTIĞI MİRASI SAHİPLENELİM
Tutsakların Sesi Plaftormu (TSP) adına yapılan konuşmada, tutsakların selamı katılımcılara iletildikten sonra şunlar ifade edildi: "Ivana Hoffmann, kapitalist sömürü sistemine, faşizme, ırkçılığa, sömürgeciliğe, erkek egemenliğine karşı mücadelesiyle tarihteki yerini aldı. Ivana Hoffmann, Duisburg'dan Rojava'ya giderek, IŞİD tarafından kuşatılmış olan mazlum Kürt, Arap, Asuri-Süryani, Ézidî ve diğer halkları IŞİD barbarlığına karşı korurken, savaşarak ölümsüzleşti. Bu savaş, aynı zamanda varlık-yokluk mücadelesi veren Rojava halklarının faşist Türk sömürgeciliğine, emperyalistlere ve gerici bölge devletlerine karşı da savaşıydı. Ivana Hoffmann, zor durumda olan halkların yardımına koşmasıyla, enternasyonalizmi pratikleştirmesiyle yol gösterici oldu. Onun tarihe bıraktığı mirası sahiplenmek, bugün de her gün bombalanan Kürt halkının, soykırım saldırısı yaşayan Filistin halkının yanında olmayı gerektiriyor. Ivana Hoffmann, insanlığın özgürlüğü için mücadelenin örgütlü olmaktan geçtiğini genç yaşında kavramasıyla, örgütlenmesiyle ve cesaretiyle de yol gösteriyor. TSP olarak, Ivana'nın mücadelesi, anısı önünde saygı ile eğiliyoruz. Onu, diğer tüm ölümsüzlerimiz gibi mücadelemizde yaşatacağımıza söz veriyoruz."

TUTSAKLARI SAHİPLENME ÇAĞRISI
"TSP olarak, mücadelenin en önünde yürüyerek ölümsüzleşenlerimizi sahiplendiğimiz gibi, yine en önde dövüşürken tutsak edilen tüm devrimcileri sahiplenmeyi görev olarak görüyoruz" diyen TSP temsilcisi, faşist Türk devletinin hapishanelerde tutsakları teslim almaya yönelik saldırılarının sürdüğünü, politik tutsakların tecrit saldırısıyla yalnızlaştırılmaya çalışıldığı, hasta tutsakların tedavilerin engellendiği vb. belirtilerek, tutsakların daha fazla sahiplenilmesi çağrısı yapıldı.

FİLİSTİN DİRENİŞİYLE DAYANIŞMA SLOGANLARI ÖNE ÇIKTI
Festival günü Duisburg merkezde AB seçimleri öncesi son mitingini yapan Almanya Başbakanı Olaf Scholz'u protesto eden ve Filistin direnişiyle dayanışma gösteren ikinci bir yürüyüş kolunun da festival alanına gelmesi büyük bir coşku yarattı. Gelen yürüyüş kolu, Filistin direnişiyle dayanışma sloganları ve alkışlarla karşılandı.

Festivale birçok kurum da mesajlarıyla katılım sağladı. Festival halaylarla son buldu.