22 Eylül 2023 Cuma

On binler HDP Kongresi'nde buluştu: HDP halktır halk burada

HDP, "Çözüm Biz'iz sözümüz var" şiarıyla Ankara Spor Salonu'nda 5. Büyük Kongresi'ni topladı. On binlerce kişinin katıldığı kongrede özgürlük için mücadele vurgusu yapıldı. Irkçı faşist saldırıda katledilen Deniz Poyraz'ın fotoğralarının asıldığı kongrede, HDP bileşenlerinin başkan ve sözcüleri on binleri selamladı. Avrupa ve Ortadoğu'dan delegelerin katıldığı kongrede halk, HDP'ye yönelik saldırılara hep bir ağızdan yanıt verdi: "HDP halktır, halk burada."

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 5. Büyük Kongresi'ni için on binlerce kişi Ankara Spor Salonu'nda toplandı. "Çözüm Biz'iz sözümüz var" şiarıyla düzenlenen kongrede, Kürtçe ve Türkçe başta olmak üzere birçok dilde "Ayrımcılığa karşı engelsiz yeni yaşam", "İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz", "Gazetecilere özgürlük, özgür basın susturulamaz", "Demokrasi ittifakı ile üçüncü yol", "Eşbaşkanlık mor çizgimizdir", "Özgürlük ellerimizde", "Kürt sorununda demokratik çözüm", "Özgürlük için çözüm biziz, sözümüz var", "Açlık ve yoksulluk değil halkça paylaşım", "Tekçi rejim değil demokratik cumhuriyet", "Savaş ve tecrit değil demokrais ve çözüm", "Kadına yönelik şiddetle mücadelede çözüm biziz", "Demokrasi ittifakı ile mutlaka kazanacağız" yazılı pankartlar asıldı.

'DENİZ POYRAZ ÖLÜMSÜZDÜR'
Tetikçi Onur Gencer'in HDP İzmir İl Örgütü'ne düzenlediği faşist saldırıda katledilen Deniz Poyraz'ın fotoğrafının yer aldığı "Deniz Poyraz ölümsüzdür" yazılı pankart da salonda yerini aldı.

Sabahın erken saatlerinde on binlerce kişi kongre salonunun önünde bir araya geldi. Kadınların yöresel kıyafetleri göz doldururken, arama noktasından "HDP halktır halk burada" sloganı ve zılgıtlarla geçildi.

YÜZÜ AŞKIN YABANCI, DÖRT YÜZÜ AŞKIN KURUM TEMSİLCİSİ KATILDI
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüleri Esengül Demir ve Cengiz Çiçek, Demokratik Toplum Kongresi  (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanları Özlem Gümüştaş ve Şahin Tümüklü, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Sözcüsü Çiçek Otlu, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Genel Başkanları Canan Yüce ve Cavit Uğur, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, Yeşil Sol Eş Sözcüleri Ayşe Erdem ve İbrahim Akın, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Eşbaşkanları Yaren Tuncer ve Okan Danacı, Devrimci Parti Genel Başkanları Elif Torun Öneren, SODAP Sözcüsü Sevtap Akdağ Karahanlı; EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, EHP Sözcüsü Özge Akman, TÖP Sözcüsü Perihan Koca, Sol Parti, TKP, Kürdistan İttifak partileri temsilcileri, DİSK, KESK, Dev Yapı-İş, Sosyal-İş, Alınteri, TİP, gençlik örgütleri, CHP, Deva Partisi, Saadet Partisi temsilcilerinin kongrereye katıldı. Avrupa ve Ortadoğu'dan çok sayıda siyasi parti temsilcisi, siyasetçi ve aktivistin de aralarında bulunduğu yüzü aşkın yabancı delegasyon ve dört yüzü aşkın kurum temsilcisi kongreye katıldı.

ADALET ARAYIŞÇILARI KONGREYE KATILDI
Öte yandan Adalet Nöbeti'nde olan Şenyaşar Ailesi, Deniz Poyraz'ın ailesi, Kandıra Hapishanesi'nde sistematik fiziksel, cinsel ve psikolojik işkence sonrası intihara sürüklenen Garibe Gezer'in ailesi, katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin ailesi, kalekol yapımında katledilen Medeni Yıldırım'ın ailesi; Cumartesi Anneleri, Roboskî, Sivas, Suruç, Ankara, Gezi, Paris katilamlarında ve Cizre bodrumlarında katledilenlerin aileleri de salonda yerini aldı.

Saatler önce kongre salonuna gelen çok sayıda kişi horon ve halaya durdu. Kitle, slogan ve zılgıtlarla kongrenin başlamasını bekledi.

HDP EŞ GENEL BAŞKANLARI KONGRE SALONUNA GELDİ
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, on binlerin bir araya geldi kongre salonuna, alkış, zılgıt ve sloganlar eşliğinde geldi.

TUTSAK SİYASETÇİLER SELAMLANDI
HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, kongreye katılan kitleyi zafer işaretleriyle selamladı. Başkanların selamlaması, "HDP halktır halk burada" sloganları, zılgıt, alkış ve ıslıklarla karşılandı.

Divan seçimi öncesi Mahfuz Güleryüz kısa bir konuşma yaptı. HDP'nin coşkusuna işaret eden Güleryüz, "Hiç merak etmesinler Ankara'yı, faşizmin merkezini demokrasinin merkezi yapmaya and içtik" dedi. Güleryüz'ün konuşması, "Kürdistan faşizme mezar olacak" sloganıyla yanıtlandı.

Kongreyi yönetmek üzere divana Saruhan Oluç, Dilan Dirayet Taşdemir, Dersim Dağ, Serpil Kemalbay, Necdet İpekyüz seçildi.

OLUÇ: KAZANACAĞIZ, ÇÜNKÜ HAKLIYIZ
Açılış konuşmasını yapan Oluç, HDP önceki dönem Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel başta olmak üzere Kobanê kumpas davasında tutsak edilen siyasetçileri selamladı. Mazlumların sesinin dalga dalga dünyanın her yerine ulaştığını söyleyen Oulç, "Kürt halkı ve Türkiye güçleri varız, var olacağız, kazanacağız çünkü haklıyız diyorlar. 8 Martlardan, Newrozlardan, 1 Mayıslardan o meydanlardan aldığımız güçle, kararlılıkla, ruhla bu salonu hep birlikte doldurduk" ifadelerini kullandı.

İmralı tecridine dikkat çeken Oluç, mücadele ve dirençle güçlenmeye devam ettiklerini kaydetti. Salonu dolduran on binlere işaret eden Oluç, "HDP'yi tabela partisi zannedenlere, HDP'siz bir siyaset yapmaya çalışanlara karşı bu salon, 'HDP umuttur' diyor, 'HDP çözümdür çözüm burada' diyor. Bu salon diyor ki 'HDP halktır halk burada'" dedi.

Oluç'un konuşması sonrası salonda "HDP halktır, halk burada" sloganı yükseldi.

Dilan Dirayet Taşdemir ise Kürtçe konuştu. Ardından gündem oylamasına geçildi.

Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde ölümsüzler anısına saygı duruşu yapıldı. Bu sırada Adnan Yücel'in "Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek" şiiri okundu.

HDP BİLEŞENLERİ ON BİNLERİ SELAMLADI
HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüleri Esengül Demir ve Cengiz Çiçek, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanları Özlem Gümüştaş ve Şahin Tümüklü, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Ayşe Erdem ve İbrahim Akın, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) Sözcüleri Sevtap Akdağ Karahanlı ve Sezgin Kartal, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanları Canan Yüce ve Cavit Uğur ile birlikte salonu dolduran on binleri selamladı. Bileşen temsilcileri, uzun süre sloganlarla alkışlandı.

FAALİYET RAPORU AÇIKLANDI
HDP Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Özlem Gündüz, Faaliyet Raporu'nu açıkladı. Ardından HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Kadın Meclisi'nin Faaliyet Raporu'nu açıkladı.

HDP Gençlik Meclisi'nin Faaliyet Raporu da Arjin Tuncel tarafından okundu.

Faaliyet raporlarının okunmasının ardından Fırat Keser tarafından Mali Rapor okundu.

Raporlar ardından oylamaya sunularak kabul edildi.

Ardından HDP Sözcüsü Ebru Günay, HDP'nin konferanslarında alınan kararları açıkladı. Delegelerin oylamasına sunulan kararlar, kabul edildi.

DANIŞMA KURULU BELİRLENDİ
Yazar, siyasetçi, akademisyen ve sanatçıların da aralarında olduğu 43 kişiden Danışma Kurulu oluşturuldu. HDP'nin kurulduğu ilk dönemlerde aktif olarak kullanılan fakat sonradan atıl kalan Danışma Kurulu zaman zaman eş genel başkanlarla yan yana gelerek, çeşitli konularda parti politikalarını tartışacak, eleştiri ve önerilerde bulunacak.

5. Olağan Genel Kurul'da alınan kararla şu kişiler Danışma Kurulu'nda yer alacak: "Ahmet Telli, Ahmet Türk, Akın Birdal, Ali Alfatlı, Ali Bayramoğlu, Ayşe Erzen, Ayşegül Devecioğlu, Bülent Küçük, Celil Kaya, Cihan Sincar, Erdoğan Aydın, Fatma Gök, Ferda Koç, Gençay Gürsoy, Halil Aksoy, Hamit Geylani, Hasan Cemal, Kenan Kalyon, Kerem Fırtına, Levent Köker, Mahmut Demiralp, Mehmet Altan, Meral Camcı, Mustafa Kemal Coşkun, Muzaffer Kaya, Naci Kutlay, Nizamettin Toğuç, Nurettin Sözmez, Nurten Ertuğrul, Onur Hamzaoğlu, Özgür Müftüoğlu, Rıza Türmen, Several Ballıkaya, Sevilay Çelenk, Seyfi Öngider, Sırrı Sakık, Sırrı Süreyya Önder, Süreyya Karacabey, Şebnem Oğuz, Tarık Ziya Ekinci, Veli Büyükşahin, Yavuz Önen, Zerrin Şahin Kurtoğlu."

HDP PM ÜYELERİ BELİRLENDİ
HDP 5. Olağan Kongresi'nde 100 kişiden oluşan PM asil ve 50 kişiden oluşan PM yedek üyeleri belirlendi. HDP Asıl PM üyeleri şu kişilerden oluşuyor: "Abdullah Zeydan, Ahmet Saymadi, Aleddin Erdoğan, Ali Kenanoğlu, Ali Özkan, Alişan Şahin, Aydın Çetinkaya, Aylin Onursev, Ayşe Elif Ela Hasanoğlu, Bereket Kar, Besriye Tekgür, Beybün Aslan, Bülent Uyguner, Cemalettin Yüksel, Cengiz Topbaşlı, Cihan Aydın, Çiçek Arıç, Deniz Yıldırım, Dersim Dağ, Doğan Erbaş, Ebru Günay, Elif Bulut, Emine İnan, Emirali Türkmen, Eylem Arzu Kayaoğlu, Fatma Çelik, Feleknas Uca, Feray Mertoğlu, Ferit Aktepe, Fırat Keser, Fikret Melih Çolakoğulları, Gülistan Ataş, Gültekin Koçdemir, Gülistan Kılıç Koçyiğit, Hacay Yılmaz, Hacer Elçin, Hacı Bayram Kızartıcı, Hakkı Saruhan Oluç, Halime Bayram, Hanım Binici, Hasret Alp, Hatice Betül Çelebi, Hişyar Özsoy, Hividar Özdemir, Işık Arcan, İbrahim Sungur, İdil Uğurlu, Kemal Bülbül, Latife Demirci Kahya, Leman Kiraz, Leyla Atsak, Livan Orman, Mahfuz Güleryüz, Mediha Azra Güllüpınar, Mehmet Raci Bilici, Mehmet Rüştü Tiryaki, Mehmet Saltoğlu, Mehtap Sert, Menekşe Kızıldere, Metin Uğurtepe, Muhammed Ayten, Murat Çepni, Musa Piroğlu, Mustafa Güler, Naci Sönmez, Nazile Tursun, Nuray Özdoğan, Nuray Türkmen, Oya Ersoy, Ömer Öcalan, Özcan Ay, Özcan Teker, Özgür Zeydanoğlu, Özlem Gündüz, Pero Dündar, Rıdvan Turan, Sait Taycı, Samet Mengüç, Sariye İnci, Sedat Şenoğlu, Semiha Şahin, Serhat Eren, Serpil Kemalbay Pekgözegü, Servin Karakoç, Seval Çadırcı, Sevda Çelik Özbingöl, Sevgi Kişin Sazan, Sidar Karaçelik, Songül Tunçdemir, Sultan Özcan, Şaziye Köse, Şerife Yıldırım, Tayip Temel, Tevfik Kaçar, Tulay Hatimoğulları Oruç, Tuncer Bakırhan, Turgut Öker, Turkut Çatar, Zeki Koç, Zeynep Nilgün Salmaner."

PM YEDEK ÜYELERİ
HDP'nin 50 kişiden oluşan PM yedek üyeleri de şunlar: "Adem Demirağaç, Ahmet Yıldız, Alican Çakır, Aylin Hacaloğlu, Bahattin Karaman, Bedriye Irmak, Bedriye Yorgun, Beybün Aslan, Bülent Aşa, Dalha Kaya, Emin Ay, Engin Güleser, Erhan Basut, Erkan Mete, Erol Tunç, Ferit Aktepe, Haydar Üstündağ, Hüseyin Gencer Uçar, İsmail Anci, Kendal Soysal, Leyla Aygün, Lezgin Bingöl, Mahmut Çavlı, Mehmed Ali Yavuz, Mehmet Sabri Gül, Metin Özbadem, Murat Kalmaz, Musa Alkan, Musa Aydın, Mustafa Çampınarı, Necati Pirinççioğlu, Ömer Filitoğlu, Ramazan Doğru, Reşat Aşan, Rohat Gövercin, Sariye İnci, Serkan Baysak, Seydoş Daniş, Seyitbattal Taşdemir, Sinan Kaya, Şerif Bora, Şerif Durmaz, Tarık Zafer Yazıgan, Turhan Yıldırım, Ünal Yusufoğlu, Vedat Yıldız, Veli Aydoğan, Veysi Eski, Yakup Çelik, Yunus Parim."

MERKEZİ DİSİPLİN KURULU
Partinin yeni dönem Merkezi Disiplin Kurulu'nda, Adalet Aydın Sözkesen, Gülistan Koç, Gülseren Pusatlıoğlu Kaçaroğlu, Gülseren Tural, Hüseyin Gözen, Mehmet Karayılan, Mehmet Öner, Ahmet Eken ve Ömer Aşkara yer aldı.

UZLAŞMA KURULU
Uzlaşma Kurulu'nda ise şu isimler yer aldı: "Deniz Yıldırım, Diba Keskin, Mustafa Yıldız, Necdet İpekyüz, Nusret Doğruak, Yıldız Bahçeci, Yüksel Akgün."