20 Haziran 2024 Perşembe

İrade gasbını protesto eden 13 kişiye tutuklama

Van ve Bitlis'te Van'daki irade gasbına karşı yapılan protestolara katıldıkları gerekçesiyle evlerine yapılan baskınlarda gözaltına alınan 13 kişi tutuklandı.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Abdullah Zeydan hakkında verdiği karar sonrası "kentte yapılan protesto gösterilerine katılmak" gerekçesiyle 13 Mayıs sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 55 kişiden 8'i tutuklandı. 

14 Mayıs'ta savcılıkta ifadesi alınan 15 kişiden 8'i tutuklanırken 7 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 15 Mayıs'ta ise emniyet işlemlerinin ardından savcılığa sevk edilen 15 kişiden 4 kişi tutuklanırken ŞanoWan oyuncusu Ferhat Aslan'ın da içinde olduğu 5 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 6 kişinin işlemleri ise hala devam ediyor.

Tutuklamaların gerekçesi olarak "polise mukavemet", "örgüt üyesi olma" ve "kamu malına zarar verme" iddiaları gösterildi. 3 gün emniyette tutulan 55 kişiden 25'inin ise ifadelerinin alınması bekleniliyor.

BİTLİS'TE DE TUTUKLAMA
Bitlis Cumhuriyet Savcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında Bitlis merkez, Tatvan ve Hizan ilçelerinde, sabah saatlerinde birçok eve polis baskın düzenlendi. Baskınlar sırasında 16 kişi gözaltına alınırken, Bitlis İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Gözaltı gerekçesi öğrenilmezken, dosyaya gizlilik kararı getirildi.

Gözaltına alınanlardan 3 kişi emniyet işlemlerinin ardından serbest bırakılırken, savcılığa sevk edilen 3 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.  Savcılık tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Mehmet Sakin Altın ise tutuklandı.