19 Temmuz 2024 Cuma

Ecevit Piroğlu için bir heyet Sırbistan'a gidiyor

Açlık grevi direnişinin 130. gününde olan enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu'nun 44,6 kiloya düştüğünü kaydeden Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB) oluşturacakları heyetle Sırbistan'a gidecek. 21 Haziran'da gerçekleşecek ziyarette Piroğlu'nun talepleri iletilecek ve dayanışma çağrısı yükseltilecek. 

Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB), 21 Haziran Cuma günü bir heyetle Sırbistan'a gidiyor. Ecevit Piroğlu'nun ikinci açlık grevinin 130. gününde olduğunu kaydeden ADBG, "Gençlik yıllarından beri Türkiye'de sosyalist mücadele içinde olan Ecevit Piroğlu, Erdoğan diktatörlüğüne karşı 2013'teki Gezi protestolarında da aktif rol oynadı. Daha sonra Rojava'da İŞİD çetelerine karşı savaşa katıldı. Ecevit Piroğlu Türk devleti tarafından 'terörizm' suçlamasıyla hakkında uluslararası arama kararı çıkarıldı. 2021 yılında Sırbistan hava alanında İnterpol'ün 'Kırmızı Bülten' ile araması gerekçe gösterilerek tutuklandı. Bunun üzerine Türkiye Sırbistan devletinden Piroğlu'nun iadesini talep etti. İadesi durumunda kendisini işkenceli sorgular ve ömür boyu cezaevinin beklediği bir sır değil" ifadelerini kullandı.

'HASTANEDE FAKAT ODASINDA HER ZAMAN POLİS BULUNUYOR'
Uzun mücadeleler ve itirazlar sonucunda Sırbistan Yüksek Mahkemesinin Ecevit Piroğlu'nun Türkiye'ye iade edilemeyeceğine ve serbest bırakılmasına karar verdiğini hatırlatan ADGB, "Ancak 12 Ocak 2024 tarihinde serbest bırakılmasının ardından Sırp polisi tarafından tekrar tutuklandı ve Padinska Skela gözaltı merkezine konuldu. Bu tesis asılında bir iade merkezi olarak işlev görmektedir. Ecevit Piroğlu bu durumu protesto etmek için 12 Şubat'ta açlık grevine başladı. Bu süre için çok kilo kaybetti: 1,82 metre boyunda olan Piroğlu şimdi sadece 44,6 kg ağırlığında. Artık yürüyemiyor ve temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda. Birçok organı iflas etme riski altında. Bilinci açık fakat konuşma güçlüğü yaşıyor. Şu anda hastanede tutuluyor fakat odasında her zaman bir polis bulunuyor" dedi. 

'KAMUOYUNU KAPSAMLI BİR ŞEKİLDE BİLGİLENDİRECEĞİZ'
Piroğlu'nun "Mahkeme kararının uygulanmasını ve Türkiye'ye iade edilmemesi. Kendi seçeceği herhangi bir ülkeye gidebilmesi için serbest bırakılmasını ve seyahat etme özgürlüğünün engellenmemesi. Ya da Sırbistan devletince siyasi mülteci olarak tanınmayı ve kalma hakkının verilmesi gibi çok insani taleplerdir" taleplerinin sıralandığı açıklama, şöyle devam etti: "Sırbistan hükümeti ölümün eşiğinde olan Ecevit Piroğlu'nun taleplerine hala yanıt vermedi ve kayıtsızlığını
sürdürüyor. ADGB olarak bu durumu kabul edemeyiz. Delegasyonumuz Sırbistan makamları üzerinde baskı oluşturmak ve aynı zamanda arabulucu bir rol üstlenmeyi amaçlıyor. Bir diğer amacımızda, yoldaşımıza yalnız olmadığını ve kendisiyle güçlü bir dayanışma içinde olduğumuzu göstermek istiyoruz. Ayrıca bu ziyaretimizle kamuoyunu kapsamlı bir şekilde bilgilendirmek de hedeflerimiz arasında.

'ÇOK ZAMANIMIZ YOK!'
"Delegasyonumuz Ecevit Piroğlu'nu hastanede ziyaret edecek ve ilgili makamlarla görüşüp somut çözümler üzerinde müzakere etmek amacıyla randevu taleplerimizi önceden Sırbistan makamlarına iletmiş bulunuyoruz. Sırbistan devletinin görüşme talebimize olumlu cevap vereceğini umuyoruz. Elbette ki, Türk devletinin perde arkasında Sırbistan'a büyük bir baskı uyguladığının farkındayız. Delegasyonda ADGB bileşeni kurumlardan ADHK, ATİK ve AVEG-KON, ADDKİ, TSP gibi çeşitli grupların temsilcileri katılacak. Bavyera Mülteci Konseyi'nden bir temsilci de delegasyon da bulunacak. Sırbistan'da Ecevit Piroğlu'nun avukatlarından biri de delegasyonumuza eşlik edecek."