1 Ekim 2023 Pazar

Yeşil Sol Parti kadın adaylarını tanıttı

Kadın milletvekili adaylarını tanıtan Yeşil Sol Parti; katledilen, yoksulluğa mahkum edilen, kimliksizleştirilen tüm kadınlar için mücadeleyi yükselterek sürdüreceğini kaydetti.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs seçimlerinde milletvekili adayı gösterilecek kadın adaylarını tanıtıldı. Ankara'da bulunan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Genel Merkezi'nde düzenlenen lansman etkinliğine, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Emek ve Özgürlük İttifakı'nda yer alan partilerin kadın temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin kadın temsilcileri katıldı.

Toplantının yapıldığı salona, Yeşil Sol Parti Kadın Meclisi'nin seçim sloganı "Dîsa jin, dîsa jiyan" pankartları asıldı. Salon, "Dîsa jin, dîsa jiyan" adlı Kürtçe şarkısı eşliğinde, "Jin jiyan azadî" sloganlarıyla doldu.

Etkinlik, İran rejimi tarafından katledilen Jîna Emînî ile özgürlük mücadelesinde ve erkek şiddeti sonucu katledilen kadınların anısına saygı duruşuyla başladı, kadınların siyasi mücadelesini konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyonda tutsak kadın siyasetçiler Leyla Güven, Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel, Figen Yüksekdağ'ın konuşmaları uzun süre alkışlandı.

UÇAR: KADINLARLA MÜCADELEYİ YÜRÜTECEĞİZ
Tanıtım toplantısında konuşan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, uzun bir kadın mücadelesine aşina olduklarını ifade etti, kadın mücadelesinden aldıkları deneyimle yola çıktıklarını söyledi. Uçar, "Yol arkadaşlığımız en güçlü şekilde devam edecek. Bir aradayız, tüm farklılıklarımızla bir aradayız ve yan yanayız. Kürdüz, Türküz, Aleviyiz, Çerkeziz, Arabız, mülteciyiz, işçiyiz, o kadar çok farklı kimliklerimiz var ki ama bunların hepsinden önce emeği, kimliği ve bedeni sömürülen kadınlarız. Bu kimlikle yan yanayız, ayrıştırmayan tam tersine daha büyüyen, daha da çoğalan, birlikteliğini güçlendiren, en iyi modern mücadeleyi yürüten biz kadınlarız. Demokratik bir cumhuriyet için Türkiye'nin özgür ve demokratik bir geleceği için tarif ettiğimiz, 3'üncü Yolun en güçlü anahtarı biziz, kadın mücadelesidir. Hepimizin yolu açık olsun" dedi.

'KATLEDİLEN KADINLAR İÇİN BURADAYIZ'
Uçar, şöyle devam etti: "Verdiğimiz sözler var, verdiğimiz sözlerimiz var. Yeşil Sol Partili kadınlar olarak öncelikle depremde hayatını kaybeden kadınlara, depremde acının en derinini yaşayan kadınlara verdiğimiz söz var, tek adam rejimine helallik vermeyen kadınlara, yaşamı yeniden inşa etmeye başlayan kadınlara bir sözümüz, onlar için buradayız. Tek adam rejimini, sistemini birlikte değiştireceğiz. Bir aradayız, bunun hesabını hep birlikte soracağız. Pınar Gültekin, Şule Çet, Fatma Altınmakas, İpek Er, Gülistan Doku, Yeldane Kahırman, Nadire Kadirova, Nagihan Akarsel adını sayamadığım yüzlerce kadın arkadaşımız ve nefret cinayetlerinde kaybettiklerimiz için bir aradayız. Erkek adaleti değiştirmek için geliyoruz, gerçek adalet için Yeşil Sol Kadınları olarak buradayız. Doğanın talanı ve sömürüsüne karşı en önde mücadele eden kadın arkadaşlarımızla birlikte talan ve rant sistemini değiştirmek için geliyoruz. Ev içi emeği görülmeyen çalışma alanlarında emeği sömürülen güvencesiz çalıştırılan, düşük ücretlerle yoksulluğa mahkum edilen bütün kadınlar için buradayız.

'TEKÇİ, KUTUPLAŞTIRICI POLİTİKALARI DEĞİŞTİRMEK İÇİN GELİYORUZ'
Cinsiyetçi politikalarla kadın emeğini gasp edenleri değiştirmek için geliyoruz eş değer işe eşit ücret için buradayız. Olağanlaştırılmaya çalışılan savaş ve tecrit politikalarına karşı inşa edilmeye çalışılan kadın düşmanı kayyım politikalarına karşı bir aradayız tekçi ayrımcı kutuplaştırıcı politikalarla ömrünü uzatmaya çalışan tek adam rejimini değiştirmek için geliyoruz. Halkın iradesinin yaşam bulması onurlu bir barışın sağlanması için Yeşil Sol Partili kadınlar olarak buradayız. Eşbaşkanlık, eş sözcülük, eşit temsiliyet gibi kazanımlarımızı büyütmeye ve yaşamın her alanında etkin kılmak için geliyoruz. İstanbul Sözleşmesi'ni yürürlüğe koymak ve tek adam rejimini yürürlükten kaldırmak için Yeşil Sol Partili kadınlar olarak buradayız. Bini aşkın kadın arkadaşımızın başvurusu oldu. Bu başvuruların hepsini Yeşil Sol Parti ile birlikte aslında büyüttüğümüz, geleceğe de umut vaat eden kadın mücadelesine başvuru olarak gördük. Yol arkadaşlığımızla mücadelemizin büyüyeceğinin farkındayız. Ben şimdiden başvuran bizimle birlikte yoluna devam eden arkadaşlar hepiniz şahsında teşekkür etmek istiyorum. Başvurular bizim için önem taşıyor Yeşil Sola güvenen bütün arkadaşlar sorumluluğumuzu büyüttü ve bize olan güveni teyit etmiş oldu. Arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Eşit temsiliyet ve eşbaşkanlık sisteminde Türkiye'de öncü partiyiz tek partiyiz. Bunu büyütmenin sözünü veriyoruz. Sloganımız belli, 'dîsa jin dîsa jiyan'. Yeni bir yaşamı kurmak için yola çıkmak hepimizin emeğine şimdiden sağlık, Jin jiyan azadî rehberimiz olsun."

BULDAN: BAYRAĞI ASLA YERE BIRAKMAYACAKLAR
Kadınları selamlayarak sözlerine başlayan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Bugün bizleri ekranları başında izleyen tüm kadın yoldaşlarımıza bugün burada olmasa da gönülleri yürekleri ve mücadele azimleriyle bizleri izlemeye ve mücadeleye katkı sunmaya çalışan 5 yıldır rehin olarak tutulan sevgili Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel'e, Leyla Güven'e Ayla Akat Atay'a ismini sayamadığım onlarca yüzlerce değerli arkadaşıma buradan selamları ve sevgilerimi gönderiyorum. Bu dönem bizimle parlamentoda birlikte olamayacak olan ama mücadelede bizleri hiç bir şekilde yalnız bırakmayacak olan sevgili Filiz'e, Ayşe'ye, Fatma'ya, Hüda'ya, Dilan'a, Remziye'ye, Oya'ya, Şevin'e, bütün arkadaşlarıma emekleri ve katkıları için teşekkür ederim. İsmini unuttuklarım olabilir ama inanıyorum ki bütün arkadaşlarım parlamentoya giremiyor olsalar bile mücadelede bizimle birlikte yol yürümeye devam edecekler, bayrağı asla yere bırakmayacaklar" dedi.

BULDAN: KİMSENİN ÇOCUĞU, ANNESİ, KARISI OLMAYACAĞIZ
Depremde katledilen kadınları anan Buldan, şöyle devam etti: "Ben biliyorum ki sadece depremde değil bu ülkeyi yöneten AKP-MHP hükümeti 21 yıldır kadınlara büyük zorlukları büyük baskıları şiddeti aynı zamanda katliamı, kadın düşmanlığın reva gördüler. Kadının emeğini hiçe sayan alın terini görmeyen, kadını eve kapatmaya çalışan, giydiği kıyafete karışan, yaptığı makyaja müdahale eden, kaç çocuk doğuracağına karar verme cüreti göstermeye çalışan AKP ve MHP iktidarına karşı alanları meydanları sokakları asla terk etmeyeceğiz. Ne giyeceğimize, hangi makyajı yapacağımıza, kaç çocuk doğuracağımıza kendimiz karar veririz. Hiç kimsenin çocuğu, annesi, eşi, karısı değiliz, olmayacağız.

'ÜLKEYİ YÖNETENLERİ GÖNDERECEĞİZ'
Bizler özgür iradeleriyle ayakta duran kararlarını kendisi veren onurlu bir mücadele yürüten kadınlarız. Aynı zamanda bu ülkeyi yönetenleri göndermek için de 14 Mayıs tarihinde büyük bir coşku ve kararlılıkla hem mücadelesini veren ve hazırlıklarını yapan büyük bir kadın partisiyiz. HDP'yi kapatmaya çalışsalar da yeni adresimizle Yeşil Sol ile birlikte parlamentoda en güçlü temsiliyeti sağlamak için 14 Mayıs'a kadar gece gündüz demeden yollara düşeceğiz. Herkes görecek Yeşil Sol Parti en büyük kadın temsiliyeti ile parlamentoda yerini alacak. Yüzde 45 oranıyla parlamentoya girmeye hazırlanıyoruz. Yine en büyük oran kadın milletvekili sayısı yeşil sol parti olacak her zamanki gibi şimdiye kadar HDP'ydi bundan sonra yeşil sol parti de olacak.

'SÖZLÜ  SAVUNMAMIZI TÜM KADINLARLA YAPACAĞIZ'
Bugün 11 Nisan HDP kapatma davası için süre verilen bugün sözlü savunma yapmamızı bekleyenler bilsin ki biz sözlü savunmamızı bütün kadın arkadaşlarımızla birlikte bu salonda yapıyoruz. Sözlü savunmamızı alanlarda meydanlarda milyonlarla yapmaya başlıyoruz. Bunu öğrenecekler, bilecekler. AKP'nin hileleri varsa bizim de hamlelerimiz var. Tabamızı, seçmenimizi asla seçeneksiz bırakmadık. Bütün bunlara karşı kadınların gücüyle emeğiyle, ittifakıyla, Emek ve Özgürlük İttifakıyla, Kürt ittifakıyla bir kez daha geliyoruz bir kez daha buradayız. Bir kez daha burada olmaya devam edeceğiz. Bir kez daha hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum. Hepinize üstün başarılar diliyoruz."

KADIN ADAYLAR TANITILDI
Konuşmalardan sonra sahneye 27'inci dönem milletvekilleri davet edildi. Kadın milletvekilleri sahnede Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar ve HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile birlikte salondaki katılımcıları selamladı. Ardından il il adaylar sahneye davet edildi ve bölge bölge tanıtımları yapıldı.

Etkinlik, tüm kadınların toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.