1 Ekim 2023 Pazar

Sultanbeyli'de miting havasında kadın seçim bürosu açıldı

İstanbul Sultanbeyli'de kadın seçim bürosunu açan Yeşil Sol Parti, kadınların gücüyle AKP'yi tarihin çöplüğüne göndereceğini kaydetti. Miting havasında geçen büro açılışında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Buldan, 14 Mayıs'a kadar gece-gündüz çalışacaklarını, o gün de sandıkları kadınlara emanet edeceklerini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın katılımıyla İstanbul'un Sultanbeyli ilçesinde miting havasında kadın seçim bürosu açıldı. Açılış öncesi bir araya gelen çok sayıda kadın "Jin, jiyan, azadi" sloganlarını yükseltirken, uzun süre halay çekti. Kadınların ulusal kıyafetleri göz doldurdu.

KADINLARIN COŞKUSU HİÇ DÜŞMEDİ
Yeşil Sol Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Çiğdem Özbaş'ın da katıldığı etkinliğin yapıldığı Orhangazi Mahallesindeki büro mor ve beyaz renkli balonlarla süslenirken, Yeşil Sol Parti bayraklarıyla donatıldı. "Yeşil Sol Parti Orhangazi Mahallesi Kadın Seçim İrtibat Bürosu" ile "Kadın Seçim Büromuza Hoşgeldiniz. Hûn Bi Xêr Hatin  Şima Xêr Ameyê" pankartları asıldı.

BULDAN: DEĞİŞİM KADINLARIN ELİYLE GERÇEKLEŞECEK
Alkış ve zılgıtlarla sahneye çıkan Buldan, alanı işaret ederek bu tablonun Yeşil Sol Parti'nin gücünü gösterdiğini dile getirdi. Açılan büronun kadınların 14 Mayıs tarihine kadar çalışmalarını yürüteceği, halklara ulaşacağı ve tıka basa dolacağını söyleyen Buldan, Türkiye'de bir değişim olacaksa bunun kadınların eliyle gerçekleşeceğinin altını çizdi.

'TÜM KADINLARI YANIMIZA ÇEKECEĞİZ'
İstanbul'da Yeşil Sol Parti'nin çok sayıda milletvekili çıkarmasının ve oylarını yükseltmesinin önemine dikkat çeken Buldan, bunun da yine kadınların sayesinde olacağını belirtti. "Kadınlar bu ülkede ezildiler, kadınlar bu ülkede yok sayıldılar. Bu ülkeyi yönetenlerin kadın düşmanlığı var, Kürt düşmanlığı var. bu ülkeyi yönetenlerin demokrasi ve barış düşmanlığı var ama bu ülkeye barışı da özgürlüğü de demokrasiyi de getirecek olan yine biz kadınlarız. Kadınlar, mağduriyet yaşıyor, kadınlar zulüm görüyor, kadınlar baskıya ve şiddete maruz kalıyor, kadınlar katlediliyor; bu ülkeyi yönetenlerin kadınla yaklaşımı işte bu. Biz her türlü baskı karşısında da şiddet karşısında da ve yok sayılma ve inkar karşısında da kadınlar olarak bir araya geleceğiz, birlik olacağız beraber olacağız bu ülkedeki tüm kadınları yanımıza çekeceğiz" diyen Buldan, İstanbul'da kadınların örgütlenmesinin ve birleşmesinin çok büyük bir anlamı olduğunu söyledi.

'AKP'Yİ TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE GÖNDERECEĞİZ'
Buldan, "Bu ülkeyi yönetenlerin sizlere neler yaşattıklarını siz bilirsiniz, biliyorsunuz. Her türlü krizin her türlü sorunun başında mağdur olan kadınlar. Ekonomik krizden etkilenen kadınlar, sosyal ve siyasi krizlerden etkilenen yine kadınlar. Doğal afetlerde mağdur olan yine kadınlar, pandemide kadınlar en fazla mağduriyet yaşayanlar. Depremde en büyük felaketi biz kadınlar yaşadık. Depremzede kadın arkadaşlarım, yoldaşlarım yakınlarının sevdiklerinin, çocuklarının, eşlerinin cenazelerine bile ulaşamayan çok sayıda kadın var. Adıyaman'da, Hatay'da, Urfa'da gördük, depremin yaşandığı her yerde gördük. Kadınlar çadırlara muhtaç edildi, kadınlar bir bardak suya muhtaç edildi. Kadınlar kaderleriyle baş başa bırakıldı. Ama kadınların yapacağı tek şey var 14 Mayıs tarihinde bu yaşananların hesabını sandıkta soracak, AKP'yi gönderecek ve onların tarihin çöplüğüne gömecek" dedi.

'ADRESİMİZ YEŞİL SOL PARTİ'DİR'
Bu ülkede HDP'den korkulduğu kadar hiçbir şeyden korkulmadığını söyleyen Buldan, partisine yönelik kumpas ve kapatma davalarıyla HDP'nin seçimin dışında, siyasetin dışında bırakılmak istendiğini hatırlattı. "Ama biz halkımıza söz verdik, sizi seçeneksiz bırakmayacağız, sizi alternatifsiz bırakmayacağız dedik ve adresimizi belirledik" diyen Buldan, adresin Yeşil Sol Parti olduğunu vurguladı.

'SANDIKLARIMIZI KADINLARIMIZA EMANET EDİYORUZ'
Daha önce olduğu gibi bu seçimlerde de en fazla kadın milletvekili adaylarının listelerinde yer alacağını söyleyen Buldan, parlamentoda da en büyük kadın temsiliyetinin Yeşil Sol Parti'den olacağını belirtti.
Seçimlere kadar çalışacaklarını, seçim günü de sandıkları koruyacaklarını kaydeden Buldan, "Ben İstanbul'un sandıklarını kadın arkadaşlarıma emanet ediyorum. Sandıklar sizindir, size emanettir. O sandıklardan tek bir oyumuzun bile çalınmasına asla müsaade etmeyeceğiz o yüzden sandıklarımızı kadınlarımıza emanet ediyoruz" dedi.

Kadınlara bir kez daha seslenen Buldan, gece-gündüz çalışma çağrısı yaptı.

Buldan'ın konuşması sonrası zılgıtlarla seçim bürosunun kurdelası kesildi.