8 Haziran 2023 Perşembe

Samandağ halkı moloz dolu kamyonu engelliyor

Samandağ'da yanında çadır kent olan yerleşim yerine melen moloz dolu kamyonun geçişini engelleyen halk, "Koronayı atlattık, depremde enkaz altında kalanlar için de 'Allah'ın emri affetsin' dedik, bu da Allah'ın emri mi" diye tepki gösterdi.

Samandağ halkı, depremde yıkılan binaların enkazlarının Deniz Mahallesindeki çadır kentin yanına dökülmesine karşı eylem yaparak iş makinelerini durdurdu. Bir yanında sulama kanalı bir yanında çadır kent olan ve yerleşim yerlerine, denize yakın bölgeye dökülen molozlara karşı bir araya geldi. Kol kola giren halk, moloz dolu kamyonun geçişini izin vermeyeceklerini vurguladı.

Alana gelen Samandağ İlçe Emniyet Müdürü Asuman Karacık'ın "Dağılmazsanız zor kullanırız" tehdidine ise bizim tek amacımız "doğa katliamını önlemek yanıtını veren" halk, molozların dökülmesine izin vermeyeceklerini kaydetti.

Eyleme katılan yaşlı bir kadın, "Koronayı atlattık, depremde enkaz altında kalanlar için de 'Allah'ın emri affetsin' dedik, bu da Allah'ın emri mi? Çadırda oturuyoruz kamyonlar tozlarından çocuklarımız hastalandı, mikrop içinde yatıyor, mikrop içinde kalkıyoruz" sözleriyle tepki gösterdi.

Eylem sürerken hafriyat taşıyan bir kamyonun yurttaşların üzerine kamyon sürmesine halk tepki gösterince, polis yurttaşları engelledi. Ardından kamyon halkın direnişi sonucu mahalleden geri çıkarıldı. Eylem sona erince, moloz dökme işlemi devam etti.