21 Mayıs 2024 Salı

Pınar Gültekin'in katiline ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

Pınar Gültekin'i katleden Cemal Metin Avcı haksız tahrik indirimi uygulanmadan ağırlaştırılmış müebbet, yardım eden kardeşi Mertcan Avcı ise dört yıl hapis cezasına çarptırıldı. Avcı duruşmada, "Olan bana oldu, ben rezil oldum" sözleriyle mağdur olduğunu ima etmeye çalıştı.

Muğla'da 2020 yılında üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'i katleden Cemal Metin Avcı'ya, "canavarca hisle ve eziyet çektirerek, tasarlayarak öldürme" suçundan haksız tahrik hükümleri uygulanmadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Kardeşi Mertcan Avcı ise "delilleri yok etme, gizleme ve değiştirme" suçundan 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cemal Metin Avcı'nın, "delilleri yok etme, gizleme ve değiştirme" suçundan yargılanan eski eşi Eda Karagün, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı ve iş ortağı Şükrü Gökhan Orhan ise beraat etti.

Cemal Metin Avcı'ya haksız tahrik indirimi verilmesi ve diğer sanıkların beraat ettirilmesinin ardından Gültekin ailesinin avukatları karara itiraz ederek istinafa taşımış, davanın yeniden görülmesine karar verilmişti.

Yeniden görülen davada savcı mütaalasını 16 Şubat'ta açıklamış, Cemal Metin Avcı ve Mertcan Avcı hakkında, "Canavarca hisle eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemişti.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4'üncü Ceza Dairesi'nde bugün görülen karar duruşmasına Pınar Gültekin'in ailesi, avukatları ve çok sayıda siyasi parti, demokratik kitle örgütü, kadın örgütü, baro temsilcisi katıldı. Tutuklu bulunan Cemal Metin Avcı ise duruşmaya SEGBİS'le katıldı.

Duruşmada söz alan Pınar Gültekin'in babası, "Sadece kızım değil, hepimiz yakıldık. Ben sadece adalet istiyorum" dedi.

EPÖZDEMİR: DİĞER SANIKLAR DA CEZALANDIRILMALI
Pınar Gültekin'in avukatı Rezan Epözdemir, bir önceki mahkemede verilen karara işaret ederek, "Sanık profesyonel sağlık personeli olmadığı için boğma neticesinde ölüp ölmediğini bilemez, bu nedenle canavarca his ve eziyet çektirerek yakma eylemi gerçekleşmemiştir' kararı kabul edilemez" dedi ve ağırlaştırılmış müebbet hapis ceza verilmesi gerektiğini söyledi.

Sanığın bu cinayeti tek başına işlemesinin mümkün olmadığını da vurgulayan Epözdemir, "Diğer sanıkların da cezalandırılması, haksız tahrik ve diğer indirimlerin uygulanmaması gerekir. Biz sadece Pınar Gültekin için adalet talep etmiyoruz, adalet için bir tavır alınmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

AVCI: OLAN BANA OLDU
Söz alan Pınar Gültekin'in katili Cemal Metin Avcı, "Tamam Allah rahmet eylesin ama olan bana oldu. Ben rezil oldum, karım boşadı gitti başkasıyla evlendi, işimi kaybettim, herkes duydu, ben ne olacağım" sözleriyle mağdur olduğunu ima etmeye çalıştı.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Cemal Metin Avcı'yı indirim uygulamadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına, kardeşi Mertcan Avcı'yı ise 4 yıl hapis cezasına çarptırdı.