19 Temmuz 2024 Cuma

Özgür Düş Postası Yaz 2024 sayısı çıktı

Özgür Düş Postası bülteninin Yaz 2024-Sayı 45 çıktı. Hapishanelerdeki gelişmeleri ve tutsakların sesini, düşlerini Avrupa kamuoyuna ulaştıran bültenin kapağı Kobanê, Gezi davası, 1 Mayıs direnişi ve Van direnişi tutsaklarına özgürlük çağrısına ayrıldı.

Tutsakların Sesi Platformu (TSP) tarafından çıkarılan Özgür Düş Postası bülteninin Yaz-2024 sayısı okurlarıyla buluştu.

Bültende hasta tutsakların durumu, yaşadıkları hak ihlalleri örneklerle anlatıldı. Tecrit sorununa, tutsakların ve tutsak yakınlarının direnişine vurgu yapılırken, "tecride son verilmesi, hasta tutsakların sağlığa erişim hakkının tanınması, işkence, sürgün ve sevklere son verilmesi, iletişim yasaklarının önündeki engellerin kaldırılması için" duyarlılık çağrısı yapıldı.

Tutsaklardan mektuplar bölümünde Kırıklar 1 Nolu Tipi, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi, Kocaeli 2 Nolu F Tipi Hapishaneleri ve Diyarbakır Kadın Kapalı Hapishanesinden mektuplara yer verildi.

Türkiye-Sırbistan arasındaki kirli pazarlık nedeniyle üç yıla yakındır Sırbistan'da rehin tutulan, maruz kaldığı hak ihlallerinin son bulması için 2. kez açlık grevi direnişine başlayan ve 45 kilonun altına düşen enternasyonal devrimci Ecevit Piroğlu'nun mesajı da bültende yer aldı.

Kobanê dava tutsaklarından Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ın verilen cezalara karşı gönderdikleri mesajların da yayınlandığı bültende, Kobanê davası tutsaklarına özgürlük mücadelesi yürütmek için kurulan Figen Yüksekdağ ile Dayanışma İnisiyatifi'nin kuruluş açıklaması yer aldı.

Enternasyonal alanda da politik tutsakları sahiplenen TSP, bültenin bu sayısında Filipinler devletinin hapishaneleri hakkında çarpıcı bilgileri ve İran'daki politik tutsaklardan iki Kürt kadın aktivistin açlık grevine dair bilgileri de okurlarına ulaştırdı. Her sayısında hapishanelerde tutsakların yazdığı kitaplardan birisinin tanıtımına yer verilen bültenin bu sayısında, İzmir Kırıklar 1 Nolu F Tipi Hapishanesinde tutsak olan Mustafa Öner'in ve Denizlerin yaşamını ve mücadelesini anlatan, "DENİZ-Devrimcinin İşi Devrim Yapmaktır" kitabının tanıtımı yapıldı.

TSP'nin tutsakların direnişlerini ve sesini Avrupa'ya taşımak için yürüttüğü faaliyetlerin de verildiği bültende, tecrit işkencesine karşı tutsakların mektup adresleri de verildi. Özgür Düş Postası'na tutsaklarınsesi2022@gmail.com mail adresinden ulaşılabilir ve TSP'nin web sitesi www.prisonersvoice.org adresinden önceki sayılara erişilebilir.