20 Haziran 2024 Perşembe

MKG Evrim Alataş'ı andı: Işığı bize rehber olacak

Gazeteci Evrim Alataş'ı ölümsüzlüğünün 14. yılında anan MKG, onun mücadelesini ve mirasını unutmayacaklarını, özgürlük ve adalet yolunda gösterdiği ışığı rehber almayı sürdüreceklerini kaydetti. 

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKG), kanser hastalığı nedeniyle yaşamını yitiren gazeteci-yazar Evrim Alataş'ın ölümünün 14'üncü yıldönümünde açıklama yaptı.

"Özgür düşüncenin ve kalemin cesur sesi Evrim Alataş'ı, aramızdan ayrılışının 14'üncü yılında saygı ve özlemle anıyoruz" denilen açıklamada Malatya'nın Akçadağ ilçesine bağlı Gölpınar köyünde doğan Alataş'ın gazetecilik ve yazarlık hayatı boyunca özgürlüğün, adaletin ve insan haklarının savunucusu olduğu belirtildi. 1994 yılında gazeteciliğe adım atan Alataş'ın Yeni Politika, Demokrasi, Özgür Bakış ve Ülkede Özgür Gündem, Evrensel, BirGün ve Özgür Politika  gibi gazetelerde muhabirlik ve editörlük yaparak mesleğinde derin izler bıraktığı ifade edilen açıklamada, "'Mayoz Bölünme Hikâyeleri' ve 'Her Dağın Gölgesi Deniz'e Düşer' adlı eserleriyle edebiyat dünyasında da önemli bir yere sahiptir. Kurdistan'da yaşanan savaşın trajikomik öykülerini derleyen Evrim, bölgenin acılarını ve umutlarını dile getirirken, 'Min Dît' filmiyle de sinema dünyasına katkıda bulundu" denildi.

Kanser hastalığına yakalanan Alataş'ın mücadelesini ve kalemini bırakmadığı hatırlatılan açıklamada, "12 Nisan 2010'da Amed'de hayata gözlerini yumdu. Ancak düşünceleri, yazdıkları ve mücadelesi, bugün de bizlere ilham vermeye, yol göstermeye devam ediyor. MKG olarak, Evrim Alataş'ın mücadelesini ve mirasını unutmayacağımızı, onun özgürlük ve adalet yolunda gösterdiği ışığın bize rehber olacağını bir kez daha yineliyoruz" vurgusu yapıldı.