21 Mayıs 2024 Salı

Meslektaşları Av. Bakırtaş'a söz verdi: Savunma susmayacak

Avukat Servet Bakırtaş'ı birçok kentte anan meslektaşları, adalet mücadelesini yürüteceklerini kaydetti. 

Abdullah Türkoğlu tarafından katledilen Avukat Servet Bakırtaş'ı meslektaşları birçok kentte andı. Katliamın ardından acil toplantı alan barolar, iki gün duruşmalara girmeyeceklerini duyurmuştu. 

Birçok kentte anma yapan barolar, "Savunma kutsaldır, susturulamaz" dedi.

Mardin Barosu, önünde bir araya gelen avukatlar, "Yeter Artık. Avukata Dokunma. Avukata saldırı halkın savunma hakkına saldırıdır" yazılı pankart ve cübbeleriyle Mardin Adliyesi'ne yürüdü.

Yürüyüşün ardından adliye binası önünde açıklama yapan Mardin Baro Başkanı İsmail Elik, avukatların hedef gösterildiğini, savunmanın küçük düşürüldüğünü belirterek, artık sabrın taştığını söyledi. Avukatlara yapılan saldırı ile saldırganların kendi savunma haklarına da saldırdığını kaydeden Elik, savunmanın sustuğu yerde halkın da susacağını ifade etti.

Elik, Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından hazırlanan ortak açıklamayı okuyarak, avukatlara dönük saldırılara karşı mücadele edeceklerini vurguladı. 

VAN
Van Barosu üyesi avukatlar da adliye binası önünde açıklama yaptı. Van Baro Başkan Yardımcısı Hamza Çiftçi, "Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık. Sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkumiyetleri acımızı hafifletmiyor artık. Her bir avukat ölümünün bir ‘toplumsal ders' olmasını bekleyip, bu zavallı yaratıklara bir şeyler anlatmasını beklerken çoğalan ölümler, bizden bir parça daha koparmaya devam ediyor" dedi.

ADANA
Adana Barosu, avukat Servet Bakırtaş'ın öldürülmesine ilişkin Adana Adliyesi önünde açıklama yaptı. Adana Barosu Başkan Yardımcısı Miyesser Önenli, "Avukat Servet Bakırtaş ile birlikte verdiğimiz can, taşan sabrımızın durdurduğu son yürek olmayacak. Duruncaya kadar hukuk adına, durduruluncaya kadar adalet adına  Servet Bakırtaş'ın yüreği şimdi bizde atacak. Kamusal hizmet veren bir mesleğin mensupları olarak Av. Servet Bakırtaş'ı düşünce dünyamızda şehit olarak yaşatacağız. Sözün bittiği yerdeyiz" dedi.

DİYARBAKIR
Diyarbakır Barosu, adliye binası önünde açıklama yaptı. Açıklamaya çok sayıda avukatın yanı sıra, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Tutuklu Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY-DER), Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) üyeleri ile tutuklu yakınları katıldı. 
 
Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, Bakırtaş'ın katledilmesi ve benzer gerekçelerle gerçekleşen avukat ölümlerinin, toplumsal bakışı anlattığını söyledi. 

BATMAN
Batman Barosu da cübbeleri ile basın açıklaması yaptı. Savunmaya dönük saldırıları alkışlarla protesto eden avukatlar, mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti. 

ORTAK METİN 
Baroların açıklamasında okunan ortak metinde  şu ifadeler yer aldı: "Biliyoruz ki, başımız sağ olmayacak. Bakırköy'de bir meslektaşımızı alçakça sıkılan kurşunlara kurban verdik. Av. Servet Bakırtaş sadece ve yalnız avukatlık yaptığı için öldürüldü. Avukatı müvekkili ile özdeşleştiren sapkın zihniyet, silahtan aldığı güçle, ölüm kustu. Soruşturmanın ilk saatlerinde bulunurken edindiğimiz bilgiye göre, yaralama suçu nedeniyle mahkum olup cezaevinden yeni çıkan ve kendisine karşı açılan tazminat davasının geri çekilmesini isteyen, ancak bu talebi reddedilince tehditlere başlayan katil zanlısının önce meslektaşımızı sonra da dava açan müvekkili öldürdüğü anlaşılmaktadır.

Bu ve benzeri gerekçelerle gerçekleşen avukat ölümleri ya da saldırılar, mesleğimizi yaparken hangi tehditleri taşıdığımızdan ötede, bu tehditleri yaratan toplumsal bakışı da anlatmaktadır. Avukatın rolünü ve yaptığı işi kavramaktan uzak bir zihin yapısının, giderek onu taraf konumuna sürüklemesi, kelimenin tam anlamıyla bir ilkelliktir. Bir mesleğin ‘ölümü göze alarak' sürdürülmesi, sürdürenler için ne denli onur vesilesi olsa da, o toplumun bir kesimi için utançtır..
 
Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık. Sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkumiyetleri acımızı hafifletmiyor artık… Her bir avukat ölümünün bir "toplumsal ders" olmasını bekleyip, bu zavallı yaratıklara bir şeyler anlatmasını beklerken çoğalan ölümler, bizden bir parça daha koparmaya devam ediyor. Oysa biz adaletin tecellisi için yapıyoruz bu mesleği… Savunma olmazsa, ‘olmaz yargılama' diyoruz. Öylesine kutsiyet yüklüyoruz ki mesleğimize, şimdi bir özel müdafii olmazsa, bu katil zanlısını da ‘bir avukat' savunacak. 
 
Biliyoruz ki, başımız sağ olmayacak bizim. Dilenen sabırların sırasız avukat ölümlerine yararı olmayacak. Avukat Servet Bakırtaş ile birlikte verdiğimiz can, taşan sabrımızın durdurduğu son yürek olmayacak. Duruncaya kadar hukuk adına, durduruluncaya kadar adalet adına atan Servet Bakırtaş'ın yüreği şimdi bizde atacak. Kamusal hizmet veren bir mesleğin mensupları olarak Av. Servet Bakırtaş'ı düşünce dünyamızda şehit olarak yaşatacağız. Sözün bittiği yerdeyiz. Yine de önce ailesine sonra da bütün meslektaşlarımıza, başsağlığı diliyoruz. Meslektaşımıza Allahtan rahmet diliyoruz."