20 Haziran 2024 Perşembe

Kadınlar Van direnişini Kadıköy'den selamladı

Kadınlar Birlikte Güçlü'nün Van için Kadıköy'de yapmak istediği eyleme polis saldırdı, kadınlar polis saldırısına rağmen Kadıköy sokaklarından "Jin, jiyan, azadi" diye haykırdı.

Kadınlar Birlikte Güçlü'nün çağrısıyla çok sayıda kadın Kadıköy'de bulunan Süreyya Operası önünde bir araya gelerek Van'da halk iradesinin gasp edilmesi sonrası başlayan direnişle gelen zaferi selamlamak istedi.

Eylem öncesi Bahariye Caddesi yoğun polis ablukasına alınırken, eyleme Kadıköy Kaymakamlığı tarafından tam başlangıç saatinde yasaklama kararı getirildi. Yasaklama kararı sonrası kadınlar adına söz alan Feride Eralp, kaymakamlık kararının hukuksuzluğuna dikkat çekerek, "Şu an kolluk, kaymakamlık bizim hakkımızı gasp ediyor, aynı Van halkının hakkını gasp etmeye çalıştıkları gibi. Ama bu gasp çabalarının hiçbir işe yaramadığını Van'da da gördük, Kadıköy'de de hiçbir işe yaramayacaktır. Çünkü bu sokaklar zaten bizim, Van da bizim, İstanbul da bizim, Kadıköy de bizim" ifadelerini kullandı.

Ardından kadınlar "Jin, jiyan, azadi" sloganları ve alkışlarla dağılmak istedi ancak polis ablukayı daraltarak çok sayıda kadını işkenceyle gözaltına aldı. Basın emekçileri ise darp edilerek çemberin dışına atıldı.

Kadınlar abluka içinde işkenceyle gözaltına alınırken dışarıda kalan kadınlar da uzun süre "Jin, jiyan, azadi" sloganlarıyla gözaltına alınanlarla dayanışma gösterdi. Bunun üzerine polis, etraftaki kadınları ve basın emekçilerini de gözaltına almakla tehdit etti. 

Kadınlar gözaltı otobüslerinin gitmesinin ardından "Biji berxwedana Wan'e", "Jin, jiyan, azadi" sloganlarıyla bir süre yürüyüşü sürdürdü. Bunun üzerine polis yürüyen kadınlara da saldırarak işkenceyle gözaltına aldı.

Aralarında 2 basın emekçisinin de bulunduğu çok sayıda kadın polis saldırılarıyla gözaltına alındı, etraftaki kadınlar ve basın emekçileri de ısrarla tehdit ve taciz edildi.