24 Mayıs 2024 Cuma

İzmir Kadın Platformu'ndan baskı ve tutuklamalara tepki

Kadınlara yönelik tutuklama, baskı ve katliamlara tepki gösteren İzmir Kadın Platformu üyeleri, eşit, özgür, doğayla uyum içinde bir yaşamı hep birlikte inşa edeceklerini vurguladı.

İzmir Kadın Platformu, faşist iktidarın kadınları hedef alan politikalarına karşı Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı.

"Susmuyoruz korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" pankartı açılan eylemde, "Jin Jiyan azadi", "Kadın yaşam özgürlük", "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" ve "Gözaltılar, tutuklamalar bizi yıldıramaz" sloganları atıldı.

Eylemde açıklamayı okuyan KESK İzmir Kadın Meclisi Dönem Sözcüsü Gülsev Sağıroğlu, 21'inci yüzyılın kadın yüzyılı olduğu farkındalığının, kadın öncülüğünün, toplumsallığın ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini vurguladı. Kadınları hedef alındığını söyleyen Sağıroğlu, "Bu insanlık dışı kapitalist ataerkil sistemi kabul etmeyen biz kadınlar ve LGBTİ+’lar önümüzdeki dönemde yapılacak seçimleri değişim ve dönüşümün bir parçası olduğu öngörüsü ve iradesiyle, kendi yaşamlarımızın karar aşamalarına yansıması için mücadele etmeye devam ediyoruz. Örgütlü kadın gücünün, kendi çıkarlarını zedeleyeceğini çok iyi bilen iktidar ve sermaye ikilisi kadınların çabaları ve direnci karşısında boş durmuyor. İlimizde bir hafta içerisinde, içlerinde birlikte yol yürüdüğümüz, bileşenlerimizden SKM, ÖGK, TJA'lı arkadaşlarımızın da olduğu toplam 11 kadın arkadaşımız, uydurma gizli tanık ifadeleriyle evlerine yapılan baskınlar sonucu gözaltına alınarak tutuklandılar" dedi.

İktidarın kadınların sesini kısmak istediğini aktaran Sağıroğlu, "Bir kez daha sesleniyoruz: Toplumun ihtiyaçlarını göz önüne alarak ayakta kalmaya, yaşamaya, yaşatmaya çalışan, yaşam üzerindeki eril tahakkümleri teşhir eden kadınları baskı, gözaltı ve tutuklamalarınızla durduramazsınız, susturamazsınız! Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz. Tüm bu zulümler ve erkçi zihniyetin uygulamaları karşısında biz kadınlar; eşit, özgür, doğayla uyum içinde bir yaşamı hep birlikte inşa edeceğiz" diye belirtti.

Öldürmekle, tutuklamalarla, hapsederek kadın mücadelesinin engellenemeyeceğinin altını çizen Sağıroğlu, "Köhnemiş zihniyetin temsilcisi homofobik ve kadın düşmanı ittifaklara da sözümüz: 6284 Sayılı Kanunun tartışmaya açılmasını, önümüzdeki seçimler için pazarlık malzemesi yapılmasını asla kabul etmiyoruz! Yaşasın kadın dayanışması" diye konuştu.