21 Temmuz 2024 Pazar

Iğdır GGM'de cinsel saldırı: Faillerle aynı yerde tutuluyor

Iğdır'da bulunan GGM'de Afganistanlı genç kadın S.F.A.'nın cinsel saldırıya uğramasıyla ilgili hiçbir fail gözaltına alınmadı. S.F.A., faillerle aynı yerde tutulmaya devam ediyor.

Iğdır  Geri Gönderme Merkezi'nde (GGM) tutulan 18 yaşındaki Afganistalı S.F.A. aynı yerde tutulan N.A., H.A.A.G. ve B.M.'nin cinsel saldırısına uğradı. 6 ve 7 Mart'ta yaşanan iki ayrı cinsel saldırı olayından sonra S.F.A., yaşadıklarını Türkçe bilen bir arkadaşı aracılığıyla GGM'deki memurlara anlattı.

GGM memurları tarafından tutulan tutanak, aynı gün jandarma ekiplerine bildirildi. Bildirim üzerine GGM'ye gelen jandarmalar, Türkçe bilmeyen mağdur S.F.A. ile tercüman olmadan bir görüşme yaptı ve "mağdur şikayetçi değil" raporu tutarak oradan ayrıldı.

Yaşanan cinsel saldırıdan haberdar olan avukatlar, S.F.A. ile görüştükten sonra Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. S.F.A., ifadesinde N. A., H. A. A.G. ve B.M. tarafından cinsel saldırıya uğradığını ve tehdit edildiğini belirtti. 
 
S.F.A.'nın ifadesi üzerine faillerden A.G. ve B.M., jandarma ekipleri tarafından ifadeye çağrıldı. A.G. ve B.M., jandarmadaki ifade işlemlerinin ardından, savcılık talimatıyla tekrar haklarında hiçbir işlem yapılmadan GGM'ye gönderildi. 
 
S.F.A., cinsel saldırı failleriyle aynı yerde tutuluyor.