1 Ekim 2023 Pazar

Filyos'ta ölü bulunan Dina'nın otopsi raporu ortaya çıktı

Filyos Çayı'nda ölü bulunan Gabonlu öğrenci Dina'nın otopsi raporu çıktı. Raporda, Dina'nın ölümünün cinayet olup olmadığının belirlenemediği kaydedildi. Avukat Kerim Bahadır Şeker, rapora itiraz edeceklerini söyledi.

Karabük'te Filyos Çayı'nda ölün bulunan Gabonlu öğrenci Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga için İstanbul Adli Tıp Kurumu 1'inci İhtisas Kurulu'nun düzenlediği kesin otopsi raporu ortaya çıktı.

Raporda, Dinabongho'nun suda boğularak öldüğü kabul edilirken, olayın cinayet ya da intihar olup olmadığı tespit edilemedi. Dina'nın kanında uyuşturucu madde bulunmadığının da yer aldığı raporda, dokuz uzmanın oy birliğiyle ölüm olayının adli tahkikatla aydınlatılmasının uygun olduğuna karar verildi.

Raporda, Dinabongho'nun uyuşturucu madde kullanmadığının tespit edildiği belirtildi. Genç kadının cesedinin üzerinden çıkan hapların alerji tedavisi için kullanıldığı ifade edilirken, kanında bunun yanı sıra ağrı kesici etken madde belirlendi.

Adli Tıp raporunda otopside boyun bölgesinde elle boğulma izine rastlanılmadığı yer alırken, pantolonunun fermuar kısmının yırtık olduğundan bahsedilse de genç adında cinsel saldırı izine rastlanılmadığı kaydedildi. Ölüm olayının suda boğulma şeklinde meydana geldiğinin kabulü gerektiği yazılan raporda, suda meydana gelen ölümün birinin ya da birilerinin etkisiyle mi olduğu belirlenemedi. Genç kadının ölümünün cinayet mi, kazara mı veya intihar mı olduğu sorularına yanıt verilmezken, 9 uzmanın oy birliğiyle cevapların adli tahkikat sonucu ortaya çıkarılmasının uygun görüldüğü belirtildi.

Gabon Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve Dinabongo'nun ailesinin avukatı Kerim Bahadır Şeker, adli tıp raporunun bu şekliyle soruşturmaya veya yargılamaya fayda sağlamayacağını belirterek rapora itiraz edeceklerini belirtti. Şeker, şu ifadeleri kullandı: "Gece saatlerinde çıplak ayakla birisi ya da birilerinden kaçtığı belli olan 17 yaşında bir kız çocuğunun ölümüne ilişkin, intihar etme ihtimalinin bile değerlendirilmeye katılması, hayatın olağan akışına, mantık fizik kurallarına aykırıdır. Suda boğulmanın ne şekilde gerçekleştiğine dair emarelere açıklık getirilmemiş, ölümün kaç sularında vuku bulduğu ya da su altında geçirilen sürenin ne kadar olduğuna dair herhangi bir beyanda bulunulmamıştır. Bu şekliyle ne soruşturma aşaması ne de kovuşturma aşamasında mahkemeye esas teşkil edebilecek işbu rapora itirazlarımızı gerçekleştirip, eksik ve açığa kavuşturulması gereken hususlar için tamamlanma talebinde bulunacağız."