22 Eylül 2023 Cuma

ELN ile Kolombiya arasında 6 aylık ateşkes imzalandı

3. tur müzakereleri sonucunda ELN ile Kolombiya hükümeti arasında 6 aylık ateşkes imzalandı.

Kolombiya hükümeti ile Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) arasında Küba'da başlayan 3. tur müzakereleri sonucunda 6 aylık ateşkes anlaşması imzalandı.

Kolombiya hükümeti adına M-19 (19 Nisan hareketi) eski üyesi Otty Patino, ELN tarafıyla yaptığı görüşmede, ateşkesin imzalanmasının ardından doğrulama ve izleme mekanizmasının devreye gireceğini söyledi.

ELN, Twitter hesabındaki açıklamasında, atılacak adımlar ilgili odak noktalarının toplum olduğu ifade edilerek, "Barış topraklardan inşa edilir. Tam barışın sağlanması için her sektörün ve bölgenin yöntem ve tavırlarıyla diyaloğa katkı sunması sürecini birlikte başlatalım" dedi.

ÜÇ YIL SONRA MÜZAKERE MASASINA DÖNÜŞ
Venezuela'nın garantörlük ve ev sahipliğinde başkent Karakas'ta bir araya gelen taraflar, 2019'da askıya alınan barış görüşmelerini 22 Kasım 2022'de yeniden başlatmıştı. Norveç ve Venezuela gözlemcilerinin de hazır bulunduğu görüşmeye, Kolombiya hükümeti adına Otty Patino, ELN heyetine ise Pablo Beltran liderlik ediyordu.

İlk tur görüşmelerinde 13 Aralık 2022'de ateşkese varılamamış ancak bazı bölgelerde insani yardım ve hapisteki ELN militanlarının şartlarını iyileştirme kararı alınmıştı.

Meksika'da 14 Şubat'ta başlayan ikinci tur barış görüşmeleri ise "ELN'nin siyasi statüsünün" tanınmasıyla tamamlanmıştı. Kolombiya'da cumhurbaşkanı seçimini kazanan ve 7 Ağustos 2022'de görevi devralan sol görüşlü Gustavo Petro, iktidara geldiğinde Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) ile 2016 Barış Anlaşması'nı uygulamaya ve ELN ile barış görüşmeleri yapmaya söz vermişti.

Müzakereler, örgütün 2019'da bir polis okuluna düzenlediği ve 22 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından dönemin Cumhurbaşkanı Ivan Duque tarafından askıya alınmıştı.