21 Temmuz 2024 Pazar

Ecevit Piroğlu için 3. kez iade kararı

Enternasyonalist devrimci tutsak Ecevit Piroğlu hakkında "iade" kararı, üçüncü kez yerel mahkeme tarafından duruşmasız karara bağlandı. Piroğlu'nu ziyaret eden AP Meclisi üyesi Andrej Hunko, Avrupa-Sırbistan diplomatik kurumlarında yaşanan bu hak ihlalini gündeme taşıyacaklarını söyledi.

Türk burjuva devletinin iadesini istediği ve 25 Haziran 2021 günü gözaltına alınan, Sırbistan'da tutsak edilen enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu'nun iade dosyasında yeni gelişmeler yaşandı.

PİROĞLU'NUN 3. KEZ İADESİ İSTENDİ
Temyiz mahkemesi tarafından iki kez bozulan yerel mahkemenin "iade" kararı üçüncü kez yerel mahkeme tarafından duruşmasız karara bağlandı. Yerel mahkeme üçüncü kez verdiği kararda ısrar ederek yeniden Ecevit Piroğlu'nun iade edilmesi yönünde hükmünü açıkladı. Piroğlu'nun avukatları dosyayı yeniden temyize taşıyacak. Kısa bir süre serbest bırakılan ve ardından bir polis kumpası ile yeniden tutuklanan Ecevit Piroğlu'nun tutuklu olduğu dosyanın 7 Nisan'da görülecek duruşması ise mahkeme tarafından teknik nedenler ileri sürülerek, 13 Nisan'a ertelendi.

'MORALİ VE SAĞLIĞI İYİ, HAPİSHANE KOŞULLARI SORUNLU'
Avrupa Parlamenter Meclisi üyesi Andrej Hunko, Ecevit Piroğlu'nu tutsak edildiği hapishanede ziyaret etti. Almanya Federal Meclisi üyesi, Avrupa Solu'nun parlamento grubu başkan yardımcısı Andrej Hunko, hapishane ziyareti sonrası ANF'ye konuştu. Ecevit Piroğlu ile yaklaşık bir saat boyunca bölme olmadan konuşabildiğini aktaran Hunko, fiziksel ve ruhsal durumunun normal ancak hapishane koşullarının sorunlu olduğunu söyledi. Hunko, "Yaklaşık 10 metrekarelik bir hücreyi günde 22 saat boyunca siyasi olmayan diğer dört mahkumla paylaşmak zorunda. Birbirleriyle iletişim kuramıyorlar çünkü onlar sadece Sırpça konuşuyor, o ise konuşamıyor. Günde iki saatliğine hücreden çıkabiliyorlar" dedi.

'İKİNCİ BİR DAVA KURGULANMIŞ'
Ecevit Piroğlu davası ile ilgilenen BM İşkenceye Karşı Komite'nin ihtiyati tedbir kararı ile iade edilmemesine karar verdiğini hatırlatan Hunko, "(Piroğlu) Sırbistan yasalarına göre bile bir yıldan fazla tutuklu kalamaz. Bu nedenle, belge sahteciliği iddiasıyla ikinci bir dava kurgulanmıştır. Ancak burada mahkeme sonuçlanmadan yasa dışı kaçırmanın mümkün olduğunu düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.

'YAKINDA SERBEST BIRAKILACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM'
22 aydır yaşananları tüm detaylarıyla incelediğini kaydeden Andrej Hunko, "Uluslararası hukuka ve insan hakları sözleşmelerine göre Sırbistan'ın Piroğlu'nu derhal serbest bırakması gerekir. Bu tarihe kadar özgürlüğünden mahrum bırakılmış olması bile bu sözleşmelerin açık ihlalidir. Bugün diplomatik temaslarda bulundum. Belgrad'da BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ni ziyaret ettim. Destek sözü verdiler ve duruşmayı izlemek istiyorlar. Davayı Avrupa Konseyi'nde de gündeme getireceğim. Konunun yakın takipçisi olacağım ve Avrupa-Sırbistan diplomatik kurumlarında yaşanan bu hak ihlalini gündeme taşıyacağız. Yakında serbest bırakılacağını düşünüyorum; bence bu Sırbistan yasaları ve uluslararası yükümlülükler nedeniyle zorunlu. Ancak uluslararası ilgi önemini korumaktadır" dedi.