2 Mart 2024 Cumartesi

Cenazelere dönük saldırılara tepki gösterenlere gözaltı

Cenazelerin karton kutularda teslim edilmesine tepki göstermek isteyen ANYAKAY-DER ve Barış Anneleri'ne polis saldırdı, onlarca kişi işkenceyle gözaltına alındı.

Gerilla cenazelerinin karton kutularda ailelerine teslim edilmesine tepki göstermek amacıyla Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAY-DER) Şirinevler Meydanı'nda basın açıklaması düzenlemek istedi. Eyleme Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) İstanbul İl Eşbaşkanı Murat Kalmaz, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Barış Anneleri ve çok sayıda kişi katıldı.

Kitle, ellerinde karton kutularda teslim edilen cenazelerin fotoğraflarıyla Şirinevler Meydanı'na geçmek istedi. Polis, Kaymakamlık yasağını gerekçe göstererek kitlenin etrafını ablukaya aldı. Polis saldırısına "Şehid namırin" sloganıyla yanıt verdi.

Eylem için yan yana gelen onlarca kişi işkenceyle gözaltına alındı. Kitle, işkence ve gözaltı saldırısına "İnsanlık onuru işkenceyi yenecek", "Biji berxwedana zindana", "Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz" sloganlarıyla karşılık verdi.

Basın emekçileri de darp edilerek alandan uzaklaştırıldı. Gazeteci Hayri Tunç, çevik kuvvet amiri tarafından hedef alınarak darp ve tehdit edildi.