24 Eylül 2023 Pazar

Batman'da Helkis Kadın Platformu kuruluşunu ilan etti

Batman'da 23 kurum bir araya gelerek kadına yönelik şiddete karşı mücadele etmek üzere Helkis Kadın Platformu'nu kurdu.
Aralarında siyasi parti, sendikalar ve demokratik kitle örgütlerinin de olduğu 23 kurumdan kadınlar Helkis Kadın Platformu (HEKAP) kurdu.
 
Adını Sason'da ters laleleriyle ünlü Helkis dağından alan platform, duyurusunu Atlıhan Otel'de gerçekleştirildi. Kadınlar, basın toplantısına mor kurdeleler takarak katıldı.
 
HEKAP'ın bileşenlerinden olan Eğitim-Sen Batman Şube Yöneticisi Fehmiye Baskın, ortak açıklamayı okudu. Kadınların özel yaşam ve kamusal alanda maruz kaldıkları sömürü, taciz, ayrımcılık politikalarına karşı verilen mücadelenin uzun olduğunu vurgulayan Baskın, "Kadın bakış açısını hâkim kılmak, ortak bir dil yaratmak çalışmamızın temelini oluşturmuştur. Farkındalık yaratma iddiamız ortak etkinliklerin ihtiyacını doğurmuştur" diyerek HEKAP'ın kuruluş gerekçesini ifade etti.
 
Kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın ulaştığı nokta üzerinden önemle durmak ve arayışlarını ortaklaştırmayı hedeflediklerini kaydeden Baskın, "Artan çocuk istismarları olaylarında kadınların bu kentin en temel öznesi olarak bu tür vakaların peşini bırakmayacağız. İstismarcıların hak ettikleri hukuki yaptırıma uğrayıncaya kadar peşlerinde olmak boynumuzun borcudur" dedi.
 
Kadına yönelik şiddetin yapısal dinamiklerinden beslenen çok yönlü bir toplumsal sorun olduğunu dile getiren Baskın, yaşanan hukuksuzluklara karşı mücadele edeceklerinin altını çizdi. Baskın, "Yaşamı savunmaya devam edeceğiz. İnanç ve kararlılıkla bedel ödenerek yaratılan değerlerin savunucusuyuz. Elde ettiğimiz kazanımları korumak, büyütmek ve toplumsallaştırılmasını sağlamak için bir aradayız" dedi.