20 Haziran 2024 Perşembe

ADGB'den Ecevit Piroğlu'yla dayanışma çağrısı

Sırbistan'da rehin tutulan ve maruz kaldığı hukuksuzluğa süresiz açlık grevinde olan enternasyonalist Ecevit Piroğlu'nun 49 kiloya kadar düştüğünü kaydeden Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB), Piroğlu'yla dayanışmaya çağırdı. 

Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB), Sırbistan'da rehin tutulan enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu'nun süresiz açlık grevinin 100. gününde açıklama yaptı. Piroğlu'nun Sırbistan hükümetinin insan haklarını hiçe sayarak kendisini rehin tutmasını protesto etmek için başlattığı süresiz açlık grevinin 100. gününde olduğu ve taleplerinin henüz karşılanmadığı belirtilen açıklanmada, "Sırbistan hükümeti Ecevit Piroğlu'nun talepleri karşısında üç maymunu oynamaya devam ediyor. Oysaki kaybedilecek bir gün bile geriye dönülmez sonuçlara yol açabilir. Daha önce de 136 gün süren bir açlık grevi yapan Ecevit Piroğlu'nun sağlığı ciddi derecede hasar görmüştü. Tedavisi yapılmadan başladığı bu ikinci açlık greviyle, sağlık durumu çok daha kötüleşmiş ve kritik noktadadır. Aşırı şekilde kilo kaybı yaşayan Piroğlu 49 kiloya kadar düşmüştür" denildi.

'SIRBİSTAN KONUSUNDA ENDİŞE DUYUYORUZ'
Buna rağmen, doktor kontrollerinin düzenli yapılmadığı ve keyfi bir şekilde hastahaneye sevk edilmediğinin altı çizilen açıklama şöyle devam etti: "Bağımsız doktor örgütlerinin Ecevit Piroğlu'nun kontrollerini ve tedavisini yapma talepleri bugüne kadar karşılanmadı. Uluslararası Af Örgütünün Cumhur başkanı Vucic'e yaptığı acil durum çağrısına da kulaklarını tıkayan Sırbistan hükümeti, bu tutumu ile hem uluslararsı sözleşmeleri hem de kendi hukukunu çiğnemektedir. Türkiye'nin iade talebini ret eden mahkeme kararı, 136 günlük açlık grevi ve birçok yerde gerçekleşen dayanışma eylemlerinin sonucunda Piroğlu'nu Türkiye'ye iade edemeyen Sırbistan devleti, ondan intikam alırcasına bir tür rehine olarak tutuyor ve kendi istediği başka bir ülkeye gitmesine de engel oluyor. Bu durum bizlerde ve Ecevit Piroğlu'nun ailesinde Sırbistan devletinin niyeti konusunda endişe ve kuşkuya neden oluyor.

'DAYANIŞMADA BULUNMAYA ÇAĞIRIYORUZ'
ADGB olarak, Erdoğan diktatörlüğüne karşı Gezi halk ayaklanmasına katılan, Katil cihadist İŞİD çetelerinin Kürt ve diğer halklara yönelik gerçekleştirdiği katliam saldırılarına karşı Kobani'de, Rakka'da mücadele eden halkların safında hiç tereddüt etmeden yer alarak savaşan enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu'nu 3 yıla yakındır sürdürdüğü mücadelesinde yalnız bırakmadık, bundan sonra da bırakmayacağız. Sırbistan devletinden;100 gündür bedenini açlığa yatıran ve 49 kiloya düşmüş olan Piroğlu'nun taleplerinin bir an önce karşılanmasını talep ediyoruz. Bizler, bugüne kadar olumlu bir adım atmayan Sırbistan hükümeti üzerinde baskı oluşturmak için çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Demokrat ve insan haklarından yana herkesi de Ecevit Piroğlu'nun gayet mütevazi olan, serbest bırakılmak ve kendisinin seçeceği bir ülkeye gitme taleplerinin karşılanması için yapacağımız etkinliklere katılmaya davet ediyoruz. Ayrıca herkesi, Uluslararası Af Örgütünün Sırbistan Cumhurbaşkanına yaptığı acil çağrı metnini imzalayıp belirtilen adreslere göndermeye ve dayanışmada bulunmaya çağırıyoruz."