8 Aralık 2023 Cuma

SES: Hijyenden uzak hastane yemekleri sağlığı tehlikeye atıyor

Hastanelerindeki yemeklerin yetersiz ve hijyenden uzak olmasına tepki gösteren sağlık emekçileri, Sağlık Bakanlığı'nın yaşananlara müdahale etmediğini belirtti.

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi, Urla Devlet Hastanesi'nde çıkan yemeklerin hasta ve çalışanların sağlıklarını tehlikeye attığını belirterek, yemeklerin düzeltilmesi talebiyle Urla Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı SES Urla İşyeri temsilcisi Nevra Ayverdi okudu.

Urla Devlet Hastanesi'ne yemek yapan şirketle ilgili çok büyük sorunların olduğunu belirten Ayverdi, son 6 aydır durumun önüne geçilemez bir hal aldığını söyledi. Ayverdi devamında, "Mevcut şirketle görüşmemize rağmen herhangi olumlu bir adım atılmadı. Yemeklere ilişkin tutanaklar tuttuk. Ancak durum daha da kötüye gitti. Özel bakım isteyen hastaları doyuracak porsiyon verilmediği gibi hijyen kurallarına da uyulmuyor. Protein desteği alması gereken hastalara aylarca süt verilmedi. Burada arkadaşımızın tabağından tırtıl çıktı. Yemekhanede salatanın içinde canlı kurtçuklar mevcut. Diyabet hastalarına nişasta verilmemesi gerekirken patates veriliyor. Yemekhane çalışanlarının kıyafetleri açıklama yapacağımızı duyurduğumuz için bugün değişti" dedi.

Hastanelerde bunca sorun yaşanırken Sağlık Bakanlığı'nın hastane yemeklerine müdahale etmediğini dile getiren Ayverdi, yaptıkları açıklamanın yemek şirketine son uyarı olduğunu ve bu sorunun devam etmesi halinde yemekhaneyi boşaltarak orada yemek yemeyeceklerini söyledi.