8 Aralık 2023 Cuma

Sancar: İrademizi birleştirmek zorundayız

HDP Eş Genel Başkanı Sancar ve beraberindeki heyet, "Çözüm Biz'de, savaşa ve sömürüye hayır" sloganıyla Hatay ve ilçe merkezlerinde esnaf ziyaretinde bulundu, halk buluşmalarına katıldı, demokratik kitle örgütü ve siyasi parti temsilcileriyle görüştü. Sancar, konuşmalarda fikir, güç ve irade birliğiyle mücadele yürütmek gerektiğini kaydetti. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Hatay'ın Samandağ ilçesinde esnafları ziyaret etti. Abdullah Cömert Parkı yakınında bulunan esnafı ziyaret eden Sancar'a HDP'li vekiller Fatma Kurtalan ile Tülay Hatimoğulları, Parti Meclis (PM) üyeleri ve çok sayıda kişi eşlik etti. Esnafın alkışlarla karşıladığı Sancar ve beraberindekiler esnaf ile sohbet ederek sorunlarını dinledi. Sancar buradaki esnafla bir süre Arapça sohbet etti.

'İRADEMİZİ BİRLEŞTİRMEK ZORUNDAYIZ'
Esnaf ziyaretlerinin ardından Abdullah Cömert Parkı'nda halk buluşması gerçekleştiren Sancar, burada bir konuşma yaptı. İktidarın beslendiği kaynakları değiştirmek zorunda olduklarını kaydeden Sancar, "Değiştirmezsek, sadece isimlerle uğraşırsak bu devran döner gider. Biz diyoruz ki bu devran artık dönmesin bu devranı, soygun düzenini artık durduralım. Bunu da ancak Halkların ortak iradesiyle ve birleşik mücadelesiyle yapabiliriz. Amacımız demokrasi güçlerinin hepsini bir araya getirmek ve güçlü bir seçenek yaratmak. Eğer güçlü bir seçeneği bu topluma sunamazsak, başarı da gelmez. O yüzden fikrimizi, gücümüzü ve irademizi birleştirmek zorundayız. Bunu başaracağımıza inanıyoruz" dedi. 

'İKTİDARIN DAYANAĞI SAVAŞ POLİTİKALARI'
Soygun düzenini ortada tutmak için iktidarın sarıldığı dayanağın savaş politikası olduğunun altını çizen Sancar devamında şunları söyledi: "Savaş politikalarını iktidar iki amaçla kullanmak istiyor. Birincisi; bu soygun, rant döngüsünü devam ettirmek. Bunu en canlı yaşayan yerlerden biri Hatay oldu. Suriye'de iç savaş başladıktan sonra bu iç savaşı körükleyen güçler devreye girdikten sonra halk daha da fakirleşti ama bir avuç kesim zenginliğine zenginlik kattı. Ticaret bütün bölgeye eşit olmasa bile dengeli dağılıyorken, şimdi savaş bütün kaynakları tek elde toplamaya başladı. Bu iktidarın barış gibi bir derdi yok. Barış ancak hakların eşitliği temelinde kurulur. Halkların iradesini tanıma temelinde kurulur. Oysa bu iktidar kapı kapı dolaşıp yeni bir savaşı mümkün kılacak çalışmalar yürütüyor."

ANTAKYA'DA KİTLE ÖRGÜTLERİYLE BULUŞMA
Sancar, Samandağ'dan sonra Hatay'ın Antakya ilçesinde esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Ardından demokratik kile örgüleri ve pati temsilcileriyle bir araya geldi.

İLÇE MERKEZİNDE ESNAF ZİYARETİ
Sancar'ın, "Çözüm Biz'de, savaşa ve sömürüye hayır" sloganıyla başlattığı Hatay ziyareti Antakya ilçe merkezinde esnaf ziyaretiyle sürdü. Esnafın alkışlarla karşıladığı Sancar ve beraberindekiler, esnaf ile sohbet ederek sorunlarını dinledi. Ziyaret sırasında kafede oturan bir kadın, HDP'nin halkın partisi olduğunu söyleyerek, "Bir kişi geldi, 'merhaba' deyip çekip gitti. Merhaba demekle olmuyor. Halkın içine karışıp dertlerini dinleyeceksin. Dinlemezseniz, o zaman gideceksiniz. Bir an önce defolsunlar" demesine karşılık Sancar, "Kadınların gücü, en basta onları gönderecek, bundan şüphemiz yok" dedi.

Esnafların ikramda bulunduğu Sancar, kafelerde oturan gençlerle sohbet etti, sorunlarını dinledi. Sancar ve beraberindekiler, ardından Antakya'da bulunan Ortodoks Kilisesi'ne ziyarette bulundu.