7 Aralık 2023 Perşembe

Patnos Hapishanesi raporu: Kadın tutsaklara işkence yapıldı

Patnos L Tipi Kapalı Hapishanesindeki ihlallere dair raporda, kadın tutsaklara işkence yapıldığına işaret edilerek, etkin bir soruşturma yürütülmesi istendi.

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Van Şubesi, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) ile Van Barosu, Patnos L Tipi Kapalı Hapishanesinde yaşanan ihlallere dair hazırladığı raporu baro binasında düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

ÖHD Van Şubesi Eşbaşkanı Mehtap İşik, rapor kapsamında tutsaklar Lale Kabişen ve Nazlıcan Barışer ile görüşüldüğü aktardı.

"Yaklaşık 40 kişilik infaz koruma memuru ile jandarma birliği kadın koğuşuna girip ismi geçen kadın mahpusları darp etmeye başladıkları beyan edilmiştir. Yaklaşık 40 dakika boyunca darp edildiği belirtilen kadın mahpusların sonrasında 'domuz bağıyla' bağlanıp mahkum bekletme odasına götürüldüğü ve 4 saat boyunca burada bekletildiği aktarılmıştır" diyen İşik, tutsakların hapishanedeki hak ihlallerini dışarıya aktardığı için hapishane müdürleri tarafından darp ve tehdit edildiğini kaydetti.

İşkence sonrası kadın tutsakların ring aracı ve ters kelepçeyle hastaneye götürüldüğünü ifade eden İşik, kadın tutsaklara yapılan işkenceye tepki amaçlı kapı vurma eylemi yapan tutsaklara da disiplin soruşturması başlatıldığını belirtti.

"Mahpuslarla yapılan görüşmelerde kadın mahpusların boyun bölgesinde ve bileklerinde domuz bağı kullanıldığına dair iddiaları doğrulayan nitelikte izler; otururken ve kalkarken acı çektikleri, yürürken zorlandıkları, ellerini ve vücutlarını hareket ettiremedikleri, saçlarında yer yer yaraların olduğu, vücutlarının birçok yerinde darp ve şiddet kaynaklı ekimoz, morluk ve diğer birçok izin olduğu tespit edilmiştir. El ve boyundaki ip izlerinin şekli, açıları ve yönleri dikkate alındığında domuz bağı ile işkence edildiği iddiasının doğru olabileceği ve soruşturulmasının ivedi şekilde yapılması gerektiği düşünülmektedir" ifadelerini kullanan İşik, yapılanların işkence ve kötü muamele yasağını ihlal ettiğini dile getirdi.

Ulusal ve uluslararası hukukta işkencenin insanlık suçu olarak tanımlandığını hatırlatan İşik, failler hakkında derhal soruşturma başlatılarak cezalandırılmaları çağrısında bulundu.