19 Temmuz 2024 Cuma

İzmir'de asgari ücrete zam talebi

DEM Parti İzmir İl Örgütü, "Kaynaklar savaş, silahlanma, sermaye transferleri için değil, halkların temel ihtiyaçları için kullanılsın" diyerek asgari ücrete zam talebinde bulundu.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İzmir İl Örgütü, iktidarın Temmuz ayında asgari ücrete zam yapmayacağı yönündeki açıklamasına Çiğli Organize Sanayi Bölgesi'nden tepki gösterdi. "Asgari ücrete zam, emeklilere insanca yaşayacak ücret" pankartının açıldığı eyleme katılan birçok işçi, "Emekliye insanca yaşayacak ücret", "Asgari ücrete zam" ve "Sermaye savaş ranta değil halka bütçe" yazılı dövizler taşıdı.

Emekli ve emekçilerin açlığa, yoksulluğa ve sefalete terk edildiğini vurgulayan Hatice Erdoğan, "Temmuz'da sadece enflasyon iyileştirmesi yapılacakmış. 16 milyon emeklinin 9 milyonu 10 bin TL maaş ile yaşamaya mahkum edildi. 8 bin TL ve altında kök maaşa sahip emekliler Temmuz ayında sıfır zam riski ile karşı karşıya. Asgari ücret açlık sınırının altına düştü, bıçak kemiğe dayandı. İktidarın Ocak 2025'e kadar 'bu parayla geçineceksiniz' dediği 17 bin 2 TL, şimdiden açlık sınırının altında kaldı" dedi.

'İNSANCA YAŞAM İÇİN ORTAK MÜCADELEYE'
Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılmasını ve asgari ücretin üçer aylık dönemlerle yılda en az dört kez artırılmasını talep eden Erdoğan, "Asgari ücret, sendikalar tarafından açıklanan 61 bin 500 TL olan yoksulluk sınırının en az yarısı tutarında olsun. En düşük emekli maaşı en az asgari ücret kadar olsun. Kaynaklar savaş, silahlanma, sermaye transferleri için değil, halkların temel ihtiyaçları için kullanılsın. Tüm emekçi halkları insan onuruna yaraşır bir yaşam için ortak mücadeleye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

Eylem boyunca sık sık "Savaşa değil halka bütçe", "Saraya değil halka bütçe" ve "İnsanca bir yaşam istiyoruz" sloganları atıldı.