19 Haziran 2024 Çarşamba

Haber-Sen'den 9. Yargı Paketine karşı mücadele çağrısı

İktidarın "etki ajanlığı" adı altında çıkarmaya çalıştığı yasanın toplumsal muhalefet ive basını yok etme çabası olduğunun altını çizen Haber-Sen Merkezi Yönetim Kurulu, kamuoyuna mücadele çağrısı yaptı. 

Haber-Sen Merkezi Yönetim Kurulu, 9. Yargı Paketi adıyla bilinen yasa değişikliğinin bütün gazetecileri, basın emekçilerini ve halkları önemli bir şekilde olumsuz olarak etkileyeceğini kaydetti. Düzenlenen basın toplantısında, yasa tasarısı ile pek çok faaliyetin "Devletin iç veya dış siyasal yararları aleyhine" faaliyet olarak değerlendirilip cezalandırılacağı belirtildi.

'HAPİS CEZALARI KAPIDA'
Açıklamada, "Yasa basın çalışanlarını, sivil toplum örgütlerini, kadın ve LGBT hareketlerini doğrudan etkiliyor. Uygulanması halinde 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezaları kapıda! Yasa ilk etapta araştırmacı gazetecilik, başta diplomasi olmak üzere uzman gazetecilik alanları, AB veya başka dış finansman kaynağı kullanan dernek ve sendikalar ile yabancı medya mensupları-yabancı medyaya bağlı çalışan Türkiye'deki gazetecileri hedef alacak. Sendikalar, kadın hareketi, LGBTİ hareketi, çevre ve ekoloji hareketleri, 'Aşı halk sağlığıdır', 'Kamu Hastaneleri verimsiz yatırımdır' diyen sağlık çalışanları da yasadan nasibini alacak gibi görünüyor" denildi. 

'YASANIN GEÇMEMESİ İÇİN MUHALEFETE ÇAĞRIDA BULUNUYORUZ'
Açıklama şöyle devam etti: "Haber-Sen olarak içinde bulunduğumuz Medya Dayanışma grubu ile henüz Meclise gelmeyen ama geleceğini bildiğimiz tasarı için, çalışmalara başladık. Sosyal Medya çalışmaları, Mecliste grubu olan partilerin oturumlarına katılmak, parti ziyaretleri, basın açıklamaları ile vatandaşı da bilgilendireceğimiz süreci yürütmeye çalışacağız. Tüm demokrasilerde ve demokratikleşmeyi amaçlayan yönetim sistemlerinde ifade ve basın özgürlüğü, ekolojik mücadele, sendikal hareketlerin çalışmaları, sivil toplum örgütlerinin çalışmaları yaşamsal önemde görülmüş ve koruma altına alınmıştır. Ülkemizde özgürlüklerin sadece 'övme özgürlüğü' ile sınırlandırılması, her türlü yerginin ve eleştirinin şeytanlaştırılması otokratikleşmenin bir göstergesidir. Türkiye bu durumu asla hak etmemektedir. Yaratılan korku iklimi ile basının, aydınların, toplum yararına çalışmalar yürüyenlerin susturulması, bezdirilmesi; halkın bilinçli tercih yapmasını daraltmakta, demokrasiyi sakatlamaktadır. Bu yasasının geçmemesi için toplumsal muhalefete çağrıda bulunuyoruz."