15 Ocak 2021 Cuma

Dr. Eryazğan'a 'Sağlık çalışanı sayımız eksik' dediği için soruşturma 

Aile sağlığı çalışanının yetersiz olduğunu açıklayan AHEF 2. Başkanı Dr. Yusuf Eryazğan hakkında, "Vatandaşın devlet kurumlarına olan güven duygusunu zedelemek" iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Dr. Yusuf Eryazğan, Türkiye genelinde her 10 aile hekiminden ikisinin aile sağlığı çalışanı bulunmadığına dikkat çekti. Bu açıklamaları nedeniyle Eryazğan hakkında, Urfa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldı.

Kimi birimlerde 18 ay gibi uzun dönemlerde hemşiresiz çalışan aile hekimleri olduğuna dikkat çeken Eryazğan "Bu durum ülkemizde 16 milyon vatandaşın bağlı olduğu aile hekimliği sisteminde aile sağlığı çalışanı olmadığını ve hizmet alımında büyük sorunlar yaşandığını gösteriyor" dedi.

'SORUŞTURMA AÇACAĞINIZA ÇÖZÜM İÇİN KAFA YORUN'
Urfa'da aile hekimliği yaptığını ve kentte sorunun çok büyük olduğunu dile getiren Dr. Eryazğan "Şanlıurfa'da 1 ay önce Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğünün dış alım kadrosundan 9 kadro için ilana çıktığını il müdürlüğünün resmi sitesinden yayımlandı. Oysaki ilimizde aile sağlığı çalışanı olmayan aile hekimliği birim sayısı 101. Doğruları Twitter'dan ‘100 aile hekiminin aile sağlığı çalışanı yok' diye duyurunca İl Sağlık Müdürlüğü hakkımda ‘Vatandaşın devlet kurumlarına olan güven duygusunu zedelemekten' soruşturma açtı. İl müdürlüğü 100 hemşire açığını bir kenara bırakıp benim doğruları söylemem üzerine susturmak olayı örtbas için soruşturma açacağına bu konun çözümüne kafa yormalı" ifadelerini kullandı.

Eryazğan, AHEF olarak bu tür susturma ve bastırma çabalarına boyun eğmeyeceklerini ve  doğruları her platformda söylemeye devam edeceklerini belirtti.