8 Aralık 2022 Perşembe

Diril ailesi davasında tutuklama talebi reddedildi

Diril çiftinin kaybolmasına ilişkin görülen davada, Jandarma Karakol Komutan Vekili Taşdemir, can güvenliğinin olmadığını bu nedenle cevap vermek istemediğini öne sürdü. 

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Mehrî köyünde 11 Ocak 20220'de Hürmüz Diril ve Şimoni Diril çiftinin kaybolmasına ilişkin Şırnak 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Kaybolmasının ardından 70 gün sonra cansız bedenine ulaşılan Şimoni Diril için açılan davanın 3'üncü duruşması görüldü. Duruşmada tutuklu sanık Apro Diril, müştekiler ve müşteki avukatları hazır bulundu. Duruşmaya Ortadoğu Hristiyanlarını Koruma Derneği temsilcisi Avukat Tugdual Levotois de katıldı.

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle birçok yerde olduğu gibi Şırnak Adliyesinde de hakim ve savcıların yeri deşti. Bu kapsamda Diril davasını sürdüren Mahkeme heyeti de yapılan son tayinlerden sonra tamamen değişti.

Mahkeme üyeleri, son yapılan tayinlerden sonra değişirken, duruşmada ilk olarak dönemin Beytüşşebap İlçe Jandarma Karakol Komutan Vekili Ahmet Taşdemir tanık olarak dinlendi. Taşdemir, daha önce savcılıkta verdiği ifadesini tekrarladı. Daha sonra müşteki avukatları, Taşdemir'e, sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarını sordu. Paylaşımları ile ilgi herhangi bir soruşturmanın olmadığını ve bunun için bu konuda konuşmak istemediğini söyledi. Paylaşımlarda tehdit edildiğine dair konunun kendisine sorulması üzerine “Can güvenliğim yok. Cevap vermek istemiyorum” dedi. Taşdemir, Diril çiftinin kaybolmasından kısa bir süre sonra FETÖ suçlamasıyla ihraç edildiğini söyledi.

Ardından konuşan ailenin avukatı Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz, tanık Ahmet Taşdemir'in kendisini tehdit edenleri söyleyemediğini ve faili kamu çalışanlarının olduğu olaylarda soruşturmanın önünün tıkandığını ifade etti. Dosyada etkili bir soruşturmanın yürütülmediğini belirten Dilsiz, dosyanın tutuksuz sanıkları olan Behçet Öztunç ve İsmail Yıldız'ında tutuklanmasını talep etti.

Sanık Apro Diril'in avukatı Nihat Karakaş, davanın siyasileştirildiğini iddia etti. Davayı birçok kişinin gelip izlediğini söyleyen Karakaş, “Herkesin bu davada ne işi var? Bu dava hem ulusal hem de uluslararası basında çokça işleniyor. Yine davayı izlemeye Avrupa'dan heyetler geliyor. Milletvekilleri de geliyor. Bunlar mahkeme heyetini baskı altına almaya çalışıyorlar” iddialarını öne sürdü.

Savunmaların ardından iddia makamı, dosyanın tek tutuklu sanığı Apro Diril'in tahliye edilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, yeni tanıkların dinlenmesi için sanık Apro Diril'in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 15 Aralık'a erteledi.