24 Nisan 2024 Çarşamba

Almanya SKB: 8 Mart'ta kadın grevindeyiz

Almanya SKB, 8 Mart'ta kadın grevinde olduklarını duyurarak, "Sosyalist Kadınlar Birliği olarak, bu 8 Mart'ta da kadınları, emperyalist savaşlara, baskılara, kadın katliamlarına, tecavüz ve tacize karşı mücadeleye çağırıyoruz" dedi.

Almanya Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde tüm kadınları savaşa, ırkçılığa, şiddete, kadın katliamlarına karşı kadın grevine çağırdı.

Yapılan yazılı açıklamada, kadına yönelik şiddet, sömürü, baskı ve kadın katliamlarının giderek arttığı günlerden geçildiği vurgulandı. Ortadoğu'dan Afrika'ya, Latin Amerika'dan Avrupa'ya dünyada savaş naralarının yükseldiği kaydedilen açıklamada, "Avrupa, ABD, NATO savaş hazırlıkları yapıyor, silah satışlarını arttırıyor, ülke bütçelerini militarizme uygun düzenliyorlar. Bizim, Almanya'da işçi, emekçilerin, kadınların, göçmenlerin haklarını kısarak savaş bütçelerini düzenleyecekler" denildi.

Emperyalistlerin kendi çıkarları için savaş istediği ve bu amaçla halkların, kadınların, çocukların katliamdan geçirildiği dile getirilen açıklamada, diğer yandan Avrupa ülkelerinin göçmen karşıtı politikaları yaşama geçirdiği kaydedildi. "Devrimci ve sosyalistlere her alanda baskı ve saldırılar polis gücüyle yapılırken, faşist grupların örgütlenmeleri, toplanmaları engellenmiyor. Savaş ekonomisi yürüten Almanya, ekonomik krizinin faturasını halka yaşatıyor. İşten çıkarmalar, hayat pahalılığı en çok kadınları etkiliyor. Eğitime, çocuk bakımına, sağlığa ayrılması gereken para, savaşa aktarılıyor" denilen açıklamada, kadınların tüm bu baskı ve şiddete karşı on yıllardır her alanda mücadele verdiği belirtildi.

Açıklama, şöyle devam etti: "Sosyalist Kadınlar Birliği olarak, bu 8 Mart'ta da kadınları, emperyalist savaşlara, baskılara, kadın katliamlarına, tecavüz ve tacize karşı mücadeleye çağırıyoruz. 8 Mart'ta kadın grevine katılın. Evden, iş yerinden çıkın. Erkek egemen zihniyete boyun eğmemek için sokaklarda olun. Filistin ile dayanışma eylemlerini, ilerici devrimci örgütleri hedef alan, fikir ve ifade özgürlüğünü ihlal ederek sosyalistleri gözaltına alan politikalara dur demek için kadın grevine çıkın! Kadın katliamlarını lanetlemek ve devletin güçlü önlemler alarak bu kırımı durdurmasını istemek için kadın grevine çıkın! Cinsiyet ayrımı yapılmadan, eşit işe eşit ücret almak için kadın grevine çıkın! Emeklilik yaşımızın aşağı çekilmesi için, kadın grevine çıkın! Evde kadın emeğinin, cinselliğinin sömürülmesine karşı greve çıkın!"